Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Tue Jun 07, 2011 11:58 am

Advertising
 

Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Postby atakurt on Tue Jun 07, 2011 11:58 am

Приятели, искам да направя половиндневен блиц-турнир, който да има най-големия паричен фонд в България от всички, организирани досега блиц-турнири в българската шахматна история за всички времена.
Съответно - да не е имало и по-висока първа награда.
В тази връзка питам всеки, който може да отговори:

Кой е бил блиц-турнирът с най-голям награден фонд, организиран досега в България?
Кой е бил блиц-турнирът с най-голяма първа награда, организиран досега в България?

Условно, на базата на логиката и опита ми, допускам, че най-голямата първа награда досега е била 150 лева, а най-големият награден фонд - 250 лева. Някой да знае за турнир с по-високи параметри от тези?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Wed Jun 08, 2011 8:26 pm

Advertising
 

Re: Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Postby chessamateur on Wed Jun 08, 2011 8:26 pm

Купа Илинден 2009 имаше награден фонд от 1000 лева - първото място даваше 200 лева, а имаше и отделни парични награди за най добре представилите се местни шахматисти.
chessamateur
Пешка
 
Posts: 16
Joined: Tue Feb 08, 2011 1:15 am

by Advertising on Wed Jun 08, 2011 10:44 pm

Advertising
 

Re: Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Postby atakurt on Wed Jun 08, 2011 10:44 pm

Мерси за инфото!
Регламентът на този турнир от 08.10.2009 г. е публикуван на http://chessfish.com/download/docs/Ches ... n-2009.pdf и е видно, че:
първата награда е била 150 лева; общият награден фонд е бил 1000 лева; контролата е била 5+3 в 7-кръгова швейцарска система.
Турнирът е бил субсидиран от политик във връзка с предизборната му кампания.

Засега това е фаворитът за най-богатия блиц-турнир в шахисторията ни. Има ли други кандидати?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Postby chessamateur on Fri Jun 10, 2011 12:12 pm

От публикувания регламент се вижда че има 2 първи награди от 150 лева.
chessamateur
Пешка
 
Posts: 16
Joined: Tue Feb 08, 2011 1:15 am

Re: Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Postby atakurt on Fri Jun 10, 2011 1:09 pm

chessamateur wrote:От публикувания регламент се вижда че има 2 първи награди от 150 лева.

Да, така е НА ПРЪВ ПОГЛЕД, но първата награда си остава 150 лева или, иначе казано,в горецитирания турнир има две различни групи с две първи награди - тоест в един турнир има ДВА подтурнира - всеки с по ЕДНА първа награда. По-внимателният прочит на регламента на турнира "Илинден" ще ни разкрие факта, че един човек НЕ може да вземе повече от 150 лева, даже и да има 100 %, затова и логиката ми говори, че първата награда е ЕДНА от 150 лева.

Ако обявя турнир с 40 първи награди (всяка по 30 лева) в 40 различни групи, то ще се разбира ли това като първа награда 1200 лева или ще си остане 30 лева?
С други думи, колега chessamateur, как би отговорил на следния въпрос:

Ако имаме един турнир с 40 подгрупи в него (по възраст, пол, рейтинг, социално разслоение и други критерии), всяка от които има първа награда от 30 лева, а отделно си има генерално класиране (в което първата от генералните награди е 160 лева), то според теб колко лева е първата награда: 160 лева, 1200 лева (40х30) или 1360 лева (40х30+160)?

Въпросът ми не е маловажен, защото в момента точно такъв блиц-турнир обмислям да направя след месец и в сряда ми предстои среща със спонсорите за окончателното решение. Затова и търся компетентни мнения по проблема.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Postby someone on Mon Jun 27, 2011 9:18 pm

Блиц-опен София през април 2010 във Военния клуб - награден фонд 1000 лева, но първата награда е била 300 лева.

http://www.chessbg.com/database/open/year/2010/info/660
someone
Кон
 
Posts: 40
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:10 am

Re: Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Postby atakurt on Thu Jun 30, 2011 7:53 pm

someone wrote:Блиц-опен София през април 2010 във Военния клуб - награден фонд 1000 лева, но първата награда е била 300 лева.

http://www.chessbg.com/database/open/year/2010/info/660


Този турнир ми е известен и даже аз мислех дали да не играя в него. Проблемът тук е, обаче, че всъщност това е ЕДНА верига от ДВА турнира с ОБЩ награден фонд от 1000 лева и ОБЩА първа награда от 300 лева. Единият е кръстен "полуфинал", а вторият - "финал".
Важен момент е, че даже и в регламента на турнирите пише:
"Награди: Общ награден фонд - 1 000 лв
Генерално класиране:"

Ако допуснем, че "полуфиналите" към даден "финал" са един и същ турнир заедно с финала, то в такъв случай Шахматен клуб "СПАРТАК" вече е поставил национален рекорд за всички времена със своите проведени само досега за тази година четири "полуфинала" от веригата по блиц "Пловдив". Те имат обща класация и генерално класиране, а първата ОБЩА награда само досега е ЧЕТИРИСТОТИН лева, като ОБЩИЯТ награден фонд досега надхвърля значително ХИЛЯДА лева и гони 1500.

Ако наречем ДВА различни турнира "полуфинал" и "финал", то от това те не стават един и същ турнир, а си остават пак ДВА турнира, макар и от една верига!
Интересно ми е дали горните ми разсъждения са правилни или греша. Как мислите?
Защото, според мен, засега турнирът "Илинден", визиран по-горе, си остава ТУРНИРА с най-голяма първа награда и най-голям награден фонд в историята на България.
При друго мнение относно смисъла на понятията "полуфинал" и "финал", то веригата "Пловдив" на Шахматен клуб "СПАРТАК" вече би била рекордьора, което мисля, че не е логично и справедливо.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Postby someone on Thu Jun 30, 2011 11:57 pm

Не съм играл на въпросния блиц-турнир, но доколкото си спомням в полуфинала нямаше награди освен място във финала, т.е. целия награден фонд беше за участниците във финала (и не всички участници във финала получаваха награда). Въпрос е на тълкуване дали да се разглежда като верига от турнири, според мен по-скоро си е два етапа на един турнир. Но така или иначе 300 лева първа награда при 1000 лева награден фонд е доста височко като процент....Ако направите един блиц със 1100 лева награден фонд и 160 лева първа награда едва ли някой ще ви се разсърди:)
someone
Кон
 
Posts: 40
Joined: Sun Oct 11, 2009 12:10 am

Re: Кой е бил блиц-турнирът с най-голям паричен фонд в България?

Postby atakurt on Fri Jul 01, 2011 7:34 am

someone wrote: ... според мен по-скоро си е два етапа на един турнир ... Ако направите един блиц със 1100 лева награден фонд и 160 лева първа награда едва ли някой ще ви се разсърди:)

Вече направих! Проведох 4 етапа от един турнир - първенството по блиц на Пловдив. Регламентите са обявени и публикувани, а наградите са раздадени!
Даже и тук ги има - ведно с генералното класиране от над 60 човека.
Този турнир само засега има награден фонд доста ПОВЕЧЕ от 1100 лева, а първата му генерална награда засега е 400 лева!
Значи вече рекордът по "най-богат" блиц-турнир у нас ми принадлежи :)
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София


Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests