Приятелски мач Франция - България

Форум на Българските кореспондентни шахматисти

Moderator: Petyo Marinov

by Advertising on Sun Feb 26, 2012 9:20 am

Advertising
 

Приятелски мач Франция - България

Postby Nikola on Sun Feb 26, 2012 9:20 am

Преди няколко месеца започна приятелският мач Франция - България по кор. шах на 20 дъски. Уникалното в него е участието на изтъкнати български шахматисти. На първа и втора дъска са съответно гм Кирил Георгиев и гм Юлиан Радулски. Вторият вече ремизира и двете си партии (играят се по две партии с размяна на цветовете).

Таблицата на мача можете да следите оттук - http://www.iccf-webchess.com/EventCross ... x?id=27240

За съжаление фм Валери Лилов, който изглежда няма нужния опит в кор. шах, допусна две неприятни и бързи загуби, заради което в момента Франция има преднина от две точки и резултатът към днешна дата е 9,5 - 7,5.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Sun Feb 26, 2012 9:28 am

Advertising
 

Re: Приятелски мач Франция - България

Postby Nikola on Sun Feb 26, 2012 9:28 am

Очевидно ръководството на БФКШ трябва да преосмисли критериите си за подбор на играчи за националния ни отбор. Добрите постижения в практическия шах очевидно не са достатъчни и не гарантират успех в кореспондентния.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

by Advertising on Sun Feb 26, 2012 10:16 am

Advertising
 

Re: Приятелски мач Франция - България

Postby atakurt on Sun Feb 26, 2012 10:16 am

Nikola wrote:Очевидно ръководството на БФКШ трябва да преосмисли критериите си за подбор на играчи за националния ни отбор. Добрите постижения в практическия шах очевидно не са достатъчни и не гарантират успех в кореспондентния.

Това е неоспорим факт!
От друга страна, създаването на такива обективни критерии е МНОГО трудно. Даже и тези за съставяне на отбора за ЕП (т. 4 от обявата за ДИП-2012 към Наредбата на сайта на БФКШ - http://corrchessbg.com/Novini/nar2012/ ) са неправилни, защото случайността (особено - за местата след първото) и "управлението" на резултатите са твърде високи.
Лично аз засега не съм в състояние да предложа такива обективни критерии. А има ли някой, който да е в състояние?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Приятелски мач Франция - България

Postby Nikola on Sun Feb 26, 2012 11:52 am

Обективни критерии сигурно няма. Мисля си, че ако ще се избират директно от практическия шах, трябва да са наистина много заслужили поне с международно звание ММ или най-добре ГМ. Най-сигурно е да са хора с постижения в кор. шах през последните 5 години, за да е гарантирано, че са наясно със съвременните технологии. Поне да са проверени дали са наясно с методите на играта и с рисковете да се сблъскат с играчи, които ползват силни дебютни бази, хадруер и софтуер. Този, който спечели двете партии срещу Лилов, не е от тях обаче! И в двете партии дебютът му не е нищо особено и определено не подбира най-силните варианти.

Вижте какво му се случва в един друг турнир, където случайно се паднах да играя точно срещу него:



Партията още се играе.

А ето партията му срещу В. Лилов:



Струва ми се, че голям проблем е егото. Шахът за съжаление развива свръхего у повечето успешни играчи и това много им пречи в кор. шах, където незавасимо колко си силен в практическия шах, трябва да си седнеш с компютъра и добросъвестно да си проверяваш идеите, като ги подлагаш на достатъчно дълбока оценка. Ако си човек, който не допуска, че може и да греши, не си за тази игра. Не казвам, че случаят е точно такъв.
Last edited by Nikola on Sat Aug 11, 2012 10:13 pm, edited 1 time in total.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Приятелски мач Франция - България

Postby atakurt on Sun Feb 26, 2012 2:35 pm

На база на този ти пост възникват куп интересни въпроси, като например:
Дали играчите от нацотборите да не бъдат длъжни да имат някакъв минимум от рейтинг, хардуер и софтуер?
Дали да има треньор (мениджър) на нацотборите, който да ги контролира? ... и много други ...
Освен това, като пуснах на компа си двете партии на Лилов (който е опитен играч - "ТайгърЛилов" е познат от сайтовете ник) ходовете му почти постоянно бяха извън първите линии, което ме навежда на мисълта, че той е играл практически шахмат, а не - с компютър, което (ако е вярно) би предизвикало доста реакции от всякакъв калибър, в зависимост от причините за тези му действия.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Приятелски мач Франция - България

Postby Nikola on Sun Feb 26, 2012 5:05 pm

Лилов е силен шахматист и ако е играл без компютър в тези две партии, наистина е играл на изключително ниво. Що се отнася до причините, не изключвам дори варианта, ако това е първото му участие в турнира на ICCF, да не е допускал, че има право да ползва компютър и никой да не му е обяснил правилата. Не го виня по никакъв начин.

Въпросите могат да отидат и по-далеч. Като например, възможно ли е федерацията по КШ да има политика за техническо подпомагане на играчите си във важни състезания, които имат решаващо значение за представянето на България на международно равнище? Както подпомагаха Топалов за мача с Ананд. Разбира се, никой не може насила да бъде накаран да ползва компютър, но трябва да му бъде ясно, че от това автоматично зависи дали ще попадне в списъка за нац. отбор.

Между другото, готов съм да дам такава подкрепа и то напълно безвъзмездно специално за нац. ни отбор, съвсем законно и лицензирано, но срещу това искам да видя ясна концепция, последователна политика и визия на БФКШ за международното ни представяне. Не е нужно да се подаряват мощни компютри. Във времената на интернет е достатъчно да се даде отдалечен достъп до някой такъв за ползване. Докато не видя това, няма какво да дам. Мога да окажа помощ само индивидуално на играчи в международни състезания, с които споделяме общи цели и разбирания за нещата, което така и така си го правя. Интересен факт е, че от възможността се възползват в повечето случаи гросмайстори и едни от най-силните ни кор. шахматисти. Другите явно се чувстват доволни от играта си.

Иначе е редно нац. отбор да си има селекционер, който да отговаря за състава.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm


Return to Кореспондентен шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests