Защо много се отказват от шаха?

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Thu Mar 06, 2008 2:46 am

Advertising
 

Защо много се отказват от шаха?

Postby Kalin on Thu Mar 06, 2008 2:46 am

Аз играя шах от 8-годишен. Докато тренирах съм се срещал с много хора, които имаха нужния талант и потенциал да станат много силни шахматисти, някои от тях бяха шампиони на България, но се отказаха и сега се занимават с други неща и не играят вече шах или пък го правят само рядко и за удоволствие :( Защо става така според вас? Дали причините са в самите тях или проблемът е общ?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Thu Mar 06, 2008 12:12 pm

Advertising
 

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby S0uL_K33p3R on Thu Mar 06, 2008 12:12 pm

Ми лично според мен ако са били деца може родителите им да са ги спряли зареди училището.-но това си е мое мнение.
S0uL_K33p3R
 

by Advertising on Thu Mar 06, 2008 3:41 pm

Advertising
 

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby sweet_sisi on Thu Mar 06, 2008 3:41 pm

Ами много може да са причините ... Или лични проблеми, или бюджета на родителите, или училище, други занимания ... Някой дори да е станал държавен шампион, ако родителите му са го записали насила и не му харесва играта, нищо чудно да се откаже ...
"Шахматът, подобно на музиката и любовта, притежава силата да прави хората щастливи!"
User avatar
sweet_sisi
Форумното коте
 
Posts: 490
Joined: Mon Mar 03, 2008 9:09 pm
Location: Rousse, BG

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby Garnizov on Thu Mar 06, 2008 11:28 pm

Ето на тази тема трябва да се обърне специално внимание :| .Аз бях на толкова малко (колкото главата на :| )да се откажа от шаха,но нещо отвътре ме спря!Като бях малък мама и тати искаха да не се занимавам сериозно с шах, но аз обичам тази игра и им казах "ако спра с шаха,животът ми няма да има смисъл"!!! И за това и днес продължавам с всички усилия да се докопам до титлата-реоубликански (или световен) шампион !!!
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby Garnizov on Thu Mar 06, 2008 11:30 pm

И много деца се отказват от тренировките си ако не са доволни,но това е друга тема.
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby Tihomir on Fri Mar 07, 2008 8:15 pm

Всичко зависи от човека, ако нямаш желание и интерес просто не става.
Освен това трябва да си наясно какво искаш да постигнеш от шаха. Някои искат да играят за удоволствие, за други това е професия (за това ти трябва поне 2400+)
Tihomir
Администратор
 
Posts: 46
Joined: Thu Feb 21, 2008 10:56 pm
Location: Варна

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby Kalin on Fri Mar 07, 2008 9:55 pm

Съвсем вярно :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby angeliza on Sat Mar 08, 2008 2:13 am

Наистина, както каза Сиси, има много неща, които може да откажат някой от шаха.
Но се казва, че само когато човек е абсолютно сам и всички са против него и неговите мечти, той е безпомощен, но дори и един приятел и съпричастник би бил достатъчен, за да живее и да се бори за идеалите си. Затова каквито и пречки да има с желание и вяра всичко се постига :) и въпреки че на практика е по-трудно отколкото на теория, "Никога не казвай "никога", защото няма начин да няма начин!"
Относно професионалните шахматисти, на тях също шахът трябва да им носи преди всичко удоволствие, иначе всичко се обезмисля :!:
Никога не казвай "никога", защото няма начин да няма начин! :)
Онлайн ресурси в България
User avatar
angeliza
Офицер
 
Posts: 79
Joined: Mon Mar 03, 2008 2:48 pm

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby Kaloyan on Sat Mar 08, 2008 11:14 pm

Ами сещам се за един пример за един дето се отказа от шаха, но нямаше много явен напредък дълго време. Играеше добре момчето но не дърпаше много напред, въпреки че беше на възраст когато *трябва бързо да се напредва*. Треньорът му намекнал че шахът много много не е за него, и че един ден ще трябва работа да има, а с шах може да му е трудно щото много много не му се отдава (заобиколно казано де).

Но това не значи че е било проблем, или че е било нещо лошо. Ако никой не се отказваше от шаха, колко професионални шахматисти щеше да има? Толкоз много че дори някак си да се редуваха кой да печели турнирите и да взима парични награди, пак нямаше да има хляб за всички. Ако всички обичаха планините толкоз много, хижите винаги щяха да са пълни и нямаше да има място за тия дето наистина обичат планините.

Та, много хора дърпат напред в началото много бързо не защото са родени да правят нещо, а просто защото са начинаещи. Учебната крива за новаците е много стръмна. Това значи че каквото и ново нещо да почне човек, много бързо напредва в началото. Дори нещото да не е много за него, пак ще напредне много бързо в началото, но ако не е за него, бързо ще запецне. После е въпрос на шанс дали ще продължи или не. Чист шанс. Зависи кой му е треньор, има ли нещо друго с което би се занимавал ако прекъсне, и т.н. Тото 3, едно от две: прекъсва или не. Това е. Колко от добрите до 12 години играят до 16 години? Тото 3, едно от две: прекъсва или не.

Но темата е много интересна. Има обаче и примери когато някой прекъсва защото иска да опита нещо друго и му е интересно нови неща да пробва (и в тия нови неща ще се наслаждава на стръмната учебна крива в началото). Но и често прекъсват защото им е трудно и си мислят че са много зле, без това да е така.

Това е единствения случай когато отказването е проблемно. Ако има някой за който да е очевидно някакси че ще стане добър шахматист, и да се откаже. Това е проблем, с който треньорите трябва да се справят, да не допускат да има загуби от такъв тип.

Аз знам за много хора в друга области, напр. математика (там е друго обаче, не може да сравняваме директно), за които беше 99% очевидно че ще станат много добри математици, просто без съмнение, но прекъснаха, по 2 причини: или искат пари да правят с програмиране и нещо приложно, или им омръзва. Във втория случай проблем има, и е чисто педагогически, на учителя. Та затова в шаха не трябва да се допуска тези които наистина имат талант, да се отказват (грижа на треньорите).

Интересна тема, има какво още да се каже.
Kaloyan
Пешка
 
Posts: 4
Joined: Sun Mar 02, 2008 12:47 pm

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby sweet_sisi on Sat Mar 08, 2008 11:38 pm

Kaloyan wrote:Има обаче и примери когато някой прекъсва защото иска да опита нещо друго и му е интересно нови неща да пробва


Мда, донякъде е така, но не винаги.Ето за пример - аз.От малка съм се записала на шах и ми е било интересно на още много неща да се запиша.Записвах се, но шаха си остана, не се отказах от него ... И сега, в крайна сметка, само шаха си остана ... Имам впредвид, че те пак могат да се запишат на нещото, което ги влече и после ако го харесат повече от шахмата, да се откажат от играта на чернобялата дъска ...
Оф имам и още логики, последователни, ама айде да не стане много философско - до тука ;)
"Шахматът, подобно на музиката и любовта, притежава силата да прави хората щастливи!"
User avatar
sweet_sisi
Форумното коте
 
Posts: 490
Joined: Mon Mar 03, 2008 9:09 pm
Location: Rousse, BG

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby angeliza on Sat Mar 08, 2008 11:48 pm

Напълно съм съгласна с казаното :)
За мен шахът е философия като живота и както се казва, че когато си мислиш, че знаеш всичко, всъщност нищо не знаеш и при шаха е така :!: В живота нищо не е напълно ясно...
Човек сам си усеща в кое е добър и стига да се довери на инстинкта си, ще продължи да се занимава с това. За съжаление, съществуващите пречки ( като непрофесионални треньори - добри и като педагози, парични затруднения, и въобще много ежедневни грижи и дори семейни проблеми) са причина много талантливи шахматисти да се откажат.
Но за всеки проблем по принцип има решение, особено за треньорите в България би трябвало да се намери по-бързо начина как да има повече квалифицирани преподаватели по шах, които да могат да помагат и при психологическите задачи на децата.
Никога не казвай "никога", защото няма начин да няма начин! :)
Онлайн ресурси в България
User avatar
angeliza
Офицер
 
Posts: 79
Joined: Mon Mar 03, 2008 2:48 pm

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby Kalin on Mon Mar 10, 2008 1:28 am

За съжаление в България не е ясно какво точно е клалифициран преподавател. По света си има титли - ФИДЕ Инструктор и ФИДЕ Треньор, със сериозни изисквания (особено за втората), курс, изпит и всичко... Но след като в България има само двама ФИДЕ треньора (гм Петър Генов и мм Захари Захариев), от които нито един не се занимава с деца в България, то на кого да се разчита?
Някои ще кажат, че завършилите НСА са такива и това наистина е безспорен плюс, но това не са достатъчно хора, пък и ако са силни търсят спортно израстване, а ако са слаби не са подходящи за треньори на напреднали деца - вечният проблем....
А наистина при децата, особено начинаещите е много важно преподавателят да е добър психолог и педагог, което е различно от добър шахматист...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby angeliza on Mon Mar 10, 2008 10:25 pm

Така е, но трябва да се започне от някъде... Всяко начало е трудно, но не и невъзможно!
След постигане на личните амбиции, много шахматисти, вече натрупали опит, се отдават на треньорската дейност. А опитът може само да е плюс за това.
Така че недостатъчно добрите (шахматно) треньори, може или първо да напреднат повече, за да се занимават и с по-напреднали, или да са треньори на начинаещите - все пак и за тях (за нас :D :D ) трябва да има преподаватели, а на вече утвърдените шахматисти, едва ли ще им много трудно да се научат да са и добри педагози, ако искат да са и отвърдени треньори :)
Винаги има начин, стига да иска човек да го намери ;)
Никога не казвай "никога", защото няма начин да няма начин! :)
Онлайн ресурси в България
User avatar
angeliza
Офицер
 
Posts: 79
Joined: Mon Mar 03, 2008 2:48 pm

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby Kalin on Tue Mar 11, 2008 12:10 am

Напълно съм съгласен :) Но основният проблем при треньорите е следният - всеки се мисли за велик и работата в екип с някое дете за тях е невъзможна :( Не знам какво може да се направи в тази насока... Полагам старания да не стане и с мене така, май си идва от самата професия донякъде, нищо, че основно си зависи от самия човек...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Защо много се отказват от шаха?

Postby angeliza on Wed Mar 12, 2008 12:27 am

Така е, зависи си от самите хора :!:
Няма значение дали говорим за шаха или някой друг спорт, за образователната ни система или пък законодателната :) ...
Но тези, които искат проблемите да се решат и да тръгнем във всяко отношение нагоре, към добро, трябва да се борят, да не се отказват от идеалите си и да вярват, че ще успеят.
Много се ядосвам, когато някой си изхвърли боклука насред центъра или в някое превозно средство, казвайки,че то и без това е мръсно и щом другите могат да правят така, той защо да не може... Така никога няма да променим нещо, напротив ще затъваме все повече...
Така че, наистина си зависи от самите нас! Все пак има най-различни хора, тези които искат добро, трябва да решат дали ще се преборят с абсурдите на живота или и те ще станат "като другите" ;)
Никога не казвай "никога", защото няма начин да няма начин! :)
Онлайн ресурси в България
User avatar
angeliza
Офицер
 
Posts: 79
Joined: Mon Mar 03, 2008 2:48 pm

Next

Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests