Правилник на шахматната игра

Всичко шахматно, на което не знаете мястото

by Advertising on Tue Jul 08, 2008 7:33 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Kalin on Tue Jul 08, 2008 7:33 pm

А не е ли по-странно, че го има от една година и никой не знае??? :?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Wed Jul 09, 2008 8:17 am

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Wed Jul 09, 2008 8:17 am

Сайтът беше създаден с решение на Съдийската комисия (когато бях неин секретар).
Всички ние в СК искахме да стане много добър сайт, но, както е добре известно, след избирането си през януари за шеф на БФШ, г-н Ст. Сергиев грубо наруши Устава на БФШ и разформира СК, не зачитайки Решенията на Общото Събрание на съдиите в България. Затова и сега сайтът не се поддържа.
Лично аз предложих на СК да поддържам сайта срещу 50 лв. на месец, но това не беше прието. СК не е избрала никого, който да поддържа сайта.
Това са фактите... За повече се обърнете към СК...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Mon Jul 21, 2008 9:06 pm

Advertising
 

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Peach on Mon Jul 21, 2008 9:06 pm

Ама, че странна работа! Появява се една добра идея, осъществява се, полезна е и в един момент всичко спира. Все едно няма никакво бъдеще. Уви.. :cry:
Play some online chess :)
User avatar
Peach
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Jul 03, 2008 7:04 pm
Location: web

Re: Правилник на шахматната игра

Postby tkpopov on Thu Oct 02, 2008 10:44 pm

Има някои които знаят правилата на шахматната игра, но има и такива, които не са наясно с тях. Затова тук съм написал някои правила, които се надявам да бъдат от полза за начинаещите шахматисти (като мен) и които се надявам да бъдат валидни и до днес:

1. Първият ход прави винаги този, който играе с белите фигури. Ето защо, преди започване на играта, с жребий се определя кой с какви фигури ще играе. Следващата партия противниците си разменят фигурите и т.н.

2. Играта се започва само след един ход и след това всеки от противниците поред прави задължително само по един ход (Още споря с някои типове по този въпрос, които твърдят, че в началото на играта можело да се направят два хода).

3. Ако преди завършването на партията се установи, че в началото на играта фигурите са били наредени неправилно (например конят стои на мястото на офицера), партията се анулира.

4. Ако през време на играта е направен грешен по правилата на играта ход, партията се преиграва от положението преди играенето на този ход.

5. Ако по време на партията се установи, че първоначалното положение на дъската е неправилно (вдясно е черно поле), постигнатата позиция се нарежда на друга, правилно поставена дъска (вдясно на всеки от противниците да е бяло поле) и партията продължава.

6. Ако при играенето (или след завършването) на турнирна партия се установи, че противниците са играли с фигури не от този цвят, с който е трябвало да играят (т.е., който е трябвало да играе с белите фигури, по погрешка е играл с черните и обратно), партията се счита за правилно играна или ако още не е завършила - продължава да се играе и резултатът се счита за действителен.

7. Ако този от противниците, който е на ход пипне някоя своя фигура или пешка - длъжен е да я играе; ако пипне противникова фигура - длъжен е да я вземе. Когато обаче пипнатата своя фигура не може да се мести (например цар, дама, топ, офицер в началното разположение на фигурите) или противниковата фигура не може да се вземе, тогава няма никакви последствия от докосването на фигурата (не се играе наказателен ход с царя). Това правило се нарича "пипнато-играно" или "пиес-туше". Необходимо е това правило да се спазва не само при турнирни партии, но и в леките домашни игри.

8. Когато искаме да наместим някоя своя или противникова фигура, която не стои добре на своето поле, трябва да предупредим противника с думата "поправям".

9. Смята се, че един ход е завършен (направен), когато:
а) вземем своята фигура и я поставим на някое свободно поле и си махнем ръката от нея, или при вземане, когато взетата фигура е дигната от дъската и на нейно място поставим собствената си фигура и вдигнем ръката си от нея;
б) при рокадата ръката на играча е пуснала топа на полето, на което трябва да бъде поставен (полето през което е преминал царят);
в) при произвеждане на пешка, пешката е вдигната от дъската и ръката на играча се е вдигнала от новата фигура, поставена на полето на произвеждането. Ако от пешката, която е достигнала крайния хоризонтал е вдигната ръката, ходът още не е изпълнен, обаче пешката не може да се играе на друго поле и замяната й на това поле е задължително.

10. Забранено е да се връща вече игран ход или ходове. Също така и след направени устни заявления от играча, че се предава или предлага реми, не може да се отказва от тях.

11. Не е задължително гласно да се произнася "шах", "шех", "мат" и "пат". Нито пък неправилната им употреба има някакви последствия.

12.Ако някой от противниците направи рокада с нарушение на правилата й, длъжен е да постави царя и топа на техните първоначални места и да играе наказателен ход с царя (тъй като съгласно правилата рокада се прави като най-напред се хваща царят).

Това е!
User avatar
tkpopov
Дама
 
Posts: 215
Joined: Mon Sep 29, 2008 11:37 pm
Location: БУРГАС

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Kalin on Thu Oct 02, 2008 11:16 pm

Тази тема е повече за професионалните шахматисти, но разбира се има хора, на които това ще бъде полезно, затова ще го преместя в "За начинаещи" :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Kalin on Thu Oct 02, 2008 11:19 pm

Нещо не успях, затова остава тук :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Peach on Fri Oct 03, 2008 7:22 pm

И тук са добре, това са правила, които всеки трябва да знае :) А какво по-хубаво място за тях в тази тема на форума ;)
Play some online chess :)
User avatar
Peach
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Jul 03, 2008 7:04 pm
Location: web

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Thu Nov 13, 2008 6:55 pm

http://chessarbitersbg.info/ - Документи - Правилник на ФИДЕ за шахматната игра
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Kalin on Fri Nov 14, 2008 12:30 am

Този само ние двамата ли знаем за него... откога е? :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Fri Nov 14, 2008 12:33 am

от вчера ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Kalin on Fri Nov 14, 2008 12:37 am

Сайта не е лош, но се изисква поддръжка и популяризация... Ако бъда добавен в линковете ще се погрижа :D А там има една забавна правописна грешка... :)

Правен е от Бохос Рупенян? Не знаех, че той се занимава с това... :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Fri Nov 14, 2008 12:56 am

Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Правилник на шахматната игра

Postby Kalin on Fri Nov 14, 2008 1:24 am

Този сайт е от 2004, не е завършен и е на челно място за най-ужасните сайтове които съм виждал... :D Даже не е индексиран в Google (вероятно заради линковете долу) :)

Как въобще знаеш за него??
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Правилник на шахматната игра

Postby niko68 on Thu Jul 23, 2009 7:34 pm

http://rapidshare.com/files/259153224/Pravilnik_FIDE_2009_07_01.pdf.html

Правилник на шахматната игра, действащ от 1 юли 2009 г.
niko68
Пешка
 
Posts: 4
Joined: Thu Jul 23, 2009 7:28 pm

Re: Правилник на шахматната игра

Postby atakurt on Thu Jul 23, 2009 8:13 pm

Тук също е на български, но се сваля доста по-бързо:
http://chessarbitersbg.info/

Освен това, не съм сравнявал за разлики двата текста и не знам кой е качил Правилника на чуждестранния сайт, но текстът на българския сайт е единствено меродавният, тъй като е официален превод.

Добре би било niko68 да каже откъде и как се е сдобил с този линк, защото са възможни два случая:
1. Сваляне на текста от сайта на Съдийската комисия и качване на друг сайт, без да се записва източникът (което не е коректно);
2. Самостоятелен превод на официален документ, което няма юридическа стойност и, при разлика с официалния превод, ще заблуди хората и ще доведе до неблагоприятни последици (което също не е коректно).

Въобще, анонимността при разпространяване на официални документи не е желателна.
А сайтът, който приведох, също се поддържа от Бохос Рупенян.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

PreviousNext

Return to Всичко за шаха

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests