Торент с 500 Шах книги

Всичко за книгите и споделянето им в електронен вид

by Advertising on Sun Jul 27, 2008 11:48 pm

Advertising
 

Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Sun Jul 27, 2008 11:48 pm

Заповядайте един попаднал на вниманието на Българската Шахматна Мрежа торент с над 500 шах книги и списания. :)

Торент с шах книги
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Mon Jul 28, 2008 9:14 pm

Advertising
 

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Peach on Mon Jul 28, 2008 9:14 pm

Не мога да прочета толкова много :P Нямаш ли желание да ги попрегледаш и резюмираш после ;)
Play some online chess :)
User avatar
Peach
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Jul 03, 2008 7:04 pm
Location: web

by Advertising on Mon Jul 28, 2008 9:36 pm

Advertising
 

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Mon Jul 28, 2008 9:36 pm

Бях намерил хора с желание да го направят, ама не съм им го припомнял - може би е време :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Peach on Tue Jul 29, 2008 12:38 pm

Супер :mrgreen:
Play some online chess :)
User avatar
Peach
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Jul 03, 2008 7:04 pm
Location: web

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby a_monov on Wed Sep 17, 2008 1:02 am

:)
Last edited by a_monov on Fri Nov 21, 2008 5:00 pm, edited 1 time in total.
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Wed Sep 17, 2008 12:24 pm

Мерси много, книгите изглеждат полезни!

Препоръчвам ги на всички :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby sirkov-L on Wed Sep 17, 2008 7:35 pm

Аз не изчетох докрай целия списък, но като го гледам, почти всичко най-ценно, което е в него (а може би и нещо отгоре), го има представено в много по-удобен за ползване (и за теглене) вид на следните два линка

http://shch.webhost.ru/all.htm
http://www.chessmania.narod.ru/free_book.html

- има описания на книгите (включително с броя на страниците), снимки на кориците (за да се подсетите по-лесно дали сте я виждали някъде тази книга, ако не й помните точно заглавието).
От тези два линка може да си изтеглите отделна книга, която ви трябва, а не непременно цяла колекция.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby a_monov on Wed Sep 17, 2008 9:41 pm

:)
Last edited by a_monov on Fri Nov 21, 2008 5:00 pm, edited 1 time in total.
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Wed Sep 17, 2008 10:52 pm

Винаги е хубаво когато има много хубави неща на едно място :)

Не случайно един добре известен шахматен торент събра в Замунда рейтинг 4,9 от 5 - повече от Prison break ;)

Благодаря за книгите, хората дето ги ровят сами из руските сайтове не оценяват понякога, че са 1% , а останалите 99% нищо не знаят къде да намерят... Малко помощ никога не е излишна :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby sirkov-L on Thu Sep 18, 2008 1:16 am

"Малко помощ" никога не е излишна, но нека все пак да е
именно "малко" , а не в размер на "435 руски шахматни книги".

Вижте, нямам нищо против всеки да си има на компютъра и по
600 книги - сигурен съм, че няма да му остане време да
прочете (от край до край) и 100 от тях . (Аз самият имам у нас
повече от 100 хартиени книги за шах - досега съм успял да
прочета не повече от 30 от тях. )

Мога да ви уверя, че има състезатели международни
майстори
, които са достигнали до своето ниво, след като са
ползвали (не казвам "прочели") не повече от 20 книги. Не е
задължително да си го признават тук пред всички - важното е,
че те все пак са достигнали едно определено ниво, докато по
света (че вече и у нас) изглежда винаги ще има хиляди хора,
които ще свалят от интернет по 400, 500, или колкото могат
книги, без от това да има някакъв конкретен резултат .

Това е просто погрешен подход - да се залива аудиторията с
безбрежно море от информация, която никой не би могъл да
усвои в нейната пълнота. Колкото по-голяма е една колекция,
толкова повече за нея със сигурност може да се каже, че не е
добре адресирана, т.е. не е насочена към конкретните нужди
на поне на една категория читатели.

Какво става, когато един човек си изтегли 400 или 500 книги -
ами той просто "потъва" в тях. Следват 1-2 месеца вдъхновено
скачане от книга на книга - все пак любопитството те кара да
отвориш всяка от книгите поне по веднъж. И накрая какво -
да, получаваш удоволствие от самото четене (стига езикът на
книгата да не ти е съвсем "чужд"), но ако си мислиш, че това
ще повиши нивото на играта ти, много се лъжеш. Да, ще имаш
чувството, че по-добре разбираш играта, дори ще мислиш
по-дълго по време на партия, и докато мислиш, ще имаш
усещането
, че действително в играта ти проличават неща,
които си прочел в книгите - но ще си останеш само с усещането -
в крайна сметка ще допускаш все същите грешки, каквито си допускал и преди.

Сега конкретно за двата линка, които дадох, и които a_monov
незнайно защо прие за някаква "провокация". За разлика от
екселския файл, който дава a_monov, и който съдържа само
автор, заглавие и година на издаване, в линковете, които аз
дадох, се предлага и допълнителна информация за всяка
книга - по няколко думи обяснение какво представлява самата
книга, както и от колко страници е книгата (това понякога
помага да прецениш доколко е сериозна). Ако смятате , че
тази информация ви е излишна, ползвайте си екселския файл
на a_monov.

И сега отново малко по-конкретна информация,
предназначена за хората, който освен от общи приказки се
интересуват и от практическата полза от дадена книга:

Ето някои книги, които не бих препоръчал на никого:
(и които ги има в екселския файл)
1.Книги от типа на "Умнов Путями шахматного творчества 1978 г."
(Въпреки абстрактното си заглавие, това е книга, посветена
на твърде тясна област - топ и кон срещу топ. Подходяща е
само за маниаци на тази тема,)

2. Всички книги, изцяло посветени на творчеството на
конкретен водещ шахматист - такива книги има доста в
списъка (истинска полза от тях имат само хора, които като
разбиране и като равнище на игра са близо до нивото на
съответния водещ шахматист - може да се предполага, че сред
посетителите на този форум такива хора се броят на
пръстите на едната ръка.)

3. Всички книги, изцяло посветени на партиите, играни в
конкретно състезание от високо равнище, провело се някога в
миналото (отново истинска полза от такива книга имат само
хора, които като разбиране и като равнище на игра са близо
до нивото на участниците в съответното състезание)

Мога да ви дам и някои други конкретни препоръки, но ако
предпочитате да си изтеглите 500 (или вече 600) книги и да се
мъчите сами - продължавайте.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Thu Sep 18, 2008 2:08 am

Има много моменти тук, с които не съм съгласен, така че ще се получи много хубава дискусия :)

sirkov-L wrote:Мога да ви уверя, че има състезатели международни
майстори
, които са достигнали до своето ниво, след като са
ползвали (не казвам "прочели") не повече от 20 книги.


Това пък откъде го знаеш? :) Познавам доста международни майстори и всички си четат книги... Аз лично съм прочел над 100 книги, а някои много хубави като тези на Марк Дворецки съм ги чел няколко пъти. Считам че това най-много ми е помогнало да разбера в шаха стратегията, ендшпила и някои дебюти на нивото, на което ги знам. А то без да е изключително не е никак лошо :)

sirkov-L wrote:Да, ще имаш
чувството, че по-добре разбираш играта, дори ще мислиш
по-дълго по време на партия, и докато мислиш, ще имаш
усещането, че действително в играта ти проличават неща,
които си прочел в книгите - но ще си останеш само с усещането -
в крайна сметка ще допускаш все същите грешки, каквито си допускал и преди.


Не мисля - в хубавите книги са споменати типични грешки (или човек може да си извлече тези изводи сам) и това може да ни помогне да ги избягваме...

sirkov-L wrote:2. Всички книги, изцяло посветени на творчеството на
конкретен водещ шахматист - такива книги има доста в
списъка (истинска полза от тях имат само хора, които като
разбиране и като равнище на игра са близо до нивото на
съответния водещ шахматист - може да се предполага, че сред
посетителите на този форум такива хора се броят на
пръстите на едната ръка.)


Докато с точки 1 и 3 съм принципно съгласен, това ми се струва абсолютно погрешно. Изучаването на партии на определен шахматист (особено от класиката) спомага за формирането на собствен стил и може да помогне много в дадена област, в която класикът е наистина велик.

Ще дам примери със самия себе си. Първата си шахматна книга прочетох сам на 9 години и после многократно препрочитах. Това беше първият том на Котов с партии на Алехин - една прекрасна и вдъхновяваща книга. Тя разви вкусът ми съм агресивна и остра игра, стремежът към максимум в дебюта и реализацията, както и ми даде основни познания за школите и развитието на възгледите за шаха. Партиите на Алехин с хубавите коментари на Котов запазиха и увеличиха интереса ми към шахматната игра и нейната красота много повече, отклкото би го направил някой систематичен учебник (на 13 години прочетох "Учебник за шахматната игра" на Ласкер, изключителна класика, но не ми направи толкова впечатление, като блестящите комбинации на Алехин).

На 12 години започнах да се интересувам от стратегия и тогавашният ми треньор Юрий Йорданов ми препоръча една прекрасна книжка на Разуваев и Мурахвери - избрани партий на Рубинщайн. Малка, с черна обложка, препоръчвам я на всеки на ниво 1900-2200. Коментарите са кратки, но ясни и много добри.

За децата незапознати с класиката името на поляка Акиба Рубинщайн може да не говори много. Той не е бил световен шампион, не е играл мачове за титлата, не е спечелил нито един много голям международен турнир... Но с творчеството си в стратегията и ендшпила и уникалните учебни партии, той ще остане завинаги ненадминат. Изключително изчистена игра...

Книгата ми подейства много силно - партиите на Рубинщайн бяха така ясни, планови и просто перфектни, че на човек просто му се приискваше да зареже тактиките и да почне да играе като него... Няма друг такъв играч, дори Капабланка не провежда партиите си толкова изящно (защото не се стреми към максимум в дебюта).

На всеки, който има проблеми в стратегията препоръчвам да намери тази книга и да разгледа избраните му партии. Ще е по-полезно, отколкото просто да си вземете книга за стратегия...

Това са примери как има полза от книги с избрани партии на големи класици. И защо да трябва да съм на тяхното ниво, за да ги разбера... Нали затова са коментарите?

Като цяло мнението на Сирков показва, че той няма доверие в способностите на хората да преценяват от какви книги имат нужда... Сигурно за някои хора е прав, но пък други сигурно ще се справят :) Не трябва да се слагат всички под общ знаменател...


Все пак разбира се е хубаво че и той даде линкове към хубави сайтове и се надявам да има повече такива и в бъдеще :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby sirkov-L on Thu Sep 18, 2008 4:09 am

Ето това вече е съвсем друга дискусия - много по-добре е да се говори за конкретни книги (и при възможност да се даде линк към самата книга), отколкото да даваме аргументи от типа "рейтинга на тази колекция от 435 книги е по-висок, отколкото...".

И аз съм на мнение, че всички споменати от Калин книги в последното му мнение наистина заслужават да бъдат прочетени. Това са
- първият том на Котов с партии на Алехин
- "Учебник за шахматната игра" на Ласкер
- една прекрасна книжка на Разуваев и Мурахвери - избрани партий на Рубинщайн

Всъщност обаче именно последната книга донякъде илюстрира и защо не винаги е полезно да се увличаме по книгите: според думите на Калин
Книгата ми подейства много силно - партиите на Рубинщайн бяха така ясни, планови и просто перфектни, че на човек просто му се приискваше да зареже тактиките и да почне да играе като него...



Сега и аз ще ви дам конкретен пример:
това е позиция от партията на млад и перспективен български състезател, участник в Европейското първенство за деца и юноши, което се провежда в момента в Херцег Нови (Черна Гора).


Image

http://www.cskaclub.com/u/diag/eycc2008-blunder.gif

В тази позиция, с черните фигури, въпреки че е без пешка, нашият състезател обективно не стои по-зле - черните имат достатъчна компенсация поради откритостта на големия диагонал, който може да бъде зает от черния офицер, а и поради слабостта на някои от белите пешки. Позицията не е от най-сложните - няма непосредствени заплахи, нищо не виси...

И ето че със своя 27-ми ход състезателят допуска груба грешка:
27...Те7??
Идеята е ясна и планова - да се сдвоят топовете по линията "D".
Последва елементарната конска вилка :
28.Кc6
и след 7 хода нашият състезател бе принуден да се предаде.

Въпросът е : колко книги са ни необходими, за да се научим да не допускаме елементарни двойни удари като този от горния пример? (Това не е упрек към конкретния състезател - подобни грешки е допускал и Рубинщайн, и вероятно именно заради тях, както пише и Калин, не е достигнал до мач за световно първенство)


В списъка и 435 книги, ми се струва, че има едва 2-3 книги, които действително биха ни помогнали да избягваме подобни елементарни грешки. Това са книги, в които обаче почти няма какво да се чете - пълни са с елементарни шахматни задачи, които просто трябва да се решат.

Обаче има доста други книги, които, както вече стана ясно от изказването на Калин, правят толкова силно впечатление на читателя, "че на човек просто му се приискваше да зареже тактиките и да почне да играе като..."

За да допусне такава грешка, нашият състезател за момент вероятно е направил именно това - зарязал е конкретното тактическо мислене, и се е отдал изцяло на общи съображения, каквито се съдържат и в книгите : "има открита линия, добре е да се сдвоят топовете по нея...".

Ако освен общите съображения беше запазил поне малко тактическа бдителност, щеше да види, че сдвояването на топовете е възможно и по няколко други начина:

27...Тd5
27...Тd7
или просто предварително се играе
27...Оb7 и след това вече се продължава да се мисли как по точно да се сдвоят топовете.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Thu Sep 18, 2008 12:17 pm

Това допълнение ми хареса :) В общи линии съм съгласен, а горния пример много ясно показва колко много зависи резултатът на една партия от това да не се правят груби грешки... Това трябва да е цел номер 1 за всеки шахматист без изключения.

Как да не се правят груби грешки наистина не пише в много книги... Това е по-скоро скоро въпрос на физическа и психическа издържливост и концентрация. Мисля че най-добрият начин да се изчистят подобни грешки е да се анализират ситуациите, в които се получават - те вероятно носят някаква повторяемост... Когато сме ядосани, когато сме гладни, когато се разсейваме по време на партия... за всеки е различно. А някои хора пък природно нямат чувство за опасност и за тях е доста по-трудно... изисква доста време да се придобие :)

Аз например правя груби грешки при спад в атмосферното налягане - въобще не е смешно, ами е много кофти... при такъв спад пада нивото на кръвното налягане и кръвната захар, което с една дума ни пречи да мислим :(

Предполагам много други шахматисти имат този проблем и въобще не го подозират...

Решението не е много сложно - в такива ситуации пия кафе и внимавам малко повече :P

Разбира се това не го пише по книгите... Човек трябва да може да мисли сам за тези неща :) Иначе рискува цял живот нещо да му пречи и той да не знае какво... Анализирайте си опита!

Книгите могат да помогнат повече за чисто шахматното израстване... Все пак дори и да изчистим грубите грешки, трябва да можем да играем хубав смислен шах :) Високото ниво е комбинация от двете... Но наистина ако правите груби грешки често, не е време за книги - цел номер 1 за вас е да се научите да внимавате.
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby a_monov on Fri Sep 19, 2008 10:45 am

;)
Last edited by a_monov on Fri Nov 21, 2008 5:01 pm, edited 1 time in total.
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: Торент с 500 Шах книги

Postby Kalin on Fri Sep 19, 2008 12:33 pm

Въобще не обръщай внимание на Сирков и си пускай книгите :) А ти Любо стига си критикувал малкото хора, които имат желание нещо да помогнат...

Целият екип е благодарен на всеки, който е решил да сподели нещо полезно, както и много хора по цялата страна. Това е важното :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Next

Return to Шахматни книги

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest