За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Mon Mar 17, 2008 1:02 am

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Mon Mar 17, 2008 1:02 am

Наистин Любо стига си коментирал разни странични неща и нека се говори по темата. Нормално е тук да се пише с по 1-2 дълги мнения, като Николай или Тодор Галунов, а не да се коментира всичко писано... Накрая ще имаме тази възможност.

Ще се радвам ако Николай или Живко споделят най-важното от решеното на срещата, за да знаем как можем да помогнем?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Mon Mar 17, 2008 1:58 am

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikolay Yordanov on Mon Mar 17, 2008 1:58 am

Колеги, уверявам ви, че всичко написано в този форум, бе коментирано и на срещата, както и много пропуснати тук въпроси. Единствено бяхме ограничени в две направления - дейности в рамките на Устава на БФШ и срок до края на мандата на настоящото ръководство. Сега относно публичността - трябва да се има предвид, че ДЮК е помощен орган, на който нито състава е утвърден, нито бюджета и като такъв ще може само да прави предложения до УС в рамките на правомощията си. Смятам за неправилно да се изнася в публичното пространство информация, без тя дори още да е достигнала до УС. Също така смятам, че като цяло нивото на публичност в работата на комисията следва да бъде определено от УС и от председателя на ДЮК г-н Жеков. Разбира се, всяко заслужаващо внимание предложение ще бъде взето предвид - стига да е в рамките на Устава на БФШ и да не се отнася до периоди след повече от 3 години - срока на мандата. Също така съм убеден, че всеки шахматен треньор би могъл да сподели различен, в някаква степен специфичен опит. Понеже срещата в Търново, която бе конкретен повод за разкриването на тази тема във форума, вече се проведе, смисъл от продължаване на дискусията тук би имало единствено, ако видим нови, различни мнения и предложения.
Калине, ако администраторите не знаете кой е bob, и въпреки обявените правила за тази тема допускате анонимни мнения, рискувате някой артистичен спортен талант ;) да се регистрира под няколко имена и посредством "дебати"
да изгони един по един доста от нас. Вече се е случвало...
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

by Advertising on Mon Mar 17, 2008 2:36 am

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Mon Mar 17, 2008 2:36 am

За съжаление ме нямаше малко и на мненията на Боб беше вече отговорено, пък не ми се искаше да се чисти всичко и затова само го предупредих. Казаният от теб вариант с няколко регистрации - ако видя такова нещо да се пише с 2 ника от 1 IP много лоши последици ще има - Не само Бан, ами и авторът на такъв театър ше бъде пуснат на Първа страница на сайта с една никак не хубава за него новина. Цяла България ще му се смее :)
Така или иначе дадох мнението на Боб, като пример как НЕ трябва да се пише. Явно доста хора имат желанието да пишат глупости в този форум, а моето търпение намалява :)

Надявам се ще научим повече за идеите от Търново след следващия УС, който е кога?

Сега предлагам да насочим дискусията към проблемите, за които БФШ още няма решение, може би защото не са нейна пряка отговорност - Например медийното разгласяване на успехите на децата и всякакви детски шахматни прояви...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Mon Mar 17, 2008 11:55 am

Изтрих едно мнение на Любомир Сирков, което не беше по темата за детския шах, за да прекратя безмисления спор с Николай. Ако имате нещо да се разбирате помежду си има си лични съобщения, няма нужда тук да се пише затова.

Дискусията продължава - чакам предложения за медийна реклама на децата :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Mon Mar 17, 2008 7:06 pm

Разбирам те, Калине, но жалко, че си ми изтрил мнението - трябваше да ми го препратиш на лично съобщение с посочване какво точно вътре в него не отговаря на изискванията на форума...

Ако наистина смяташ и занапред да триеш мнения, можеш да се огледаш и за такива, в които дискусията тук е наречена "безполезна". Има публикувани тук такива мнения и те също не спомагат особено за развитието на детския шахмат.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby ARTSPORT on Mon Mar 17, 2008 8:34 pm

Включвам се (може би за последно) не за да доказвам, че нямам сестра - когато има правила ги спазвам. Тъжно ми е, че приемате за флагмани, стожери и "вся и все" хора, които меко казано - нямат никакъв морал. Какво визирам: през 2001 година на детски турнир на морето стана ицидент, какъвто не пожелавам никому. На брега умира изключително талантливият Йордан Йорданов. Някой може ли да си спомни кои бяха организатори? Лицата, които предвождат Федерацията - преизбрани и преназначени с волята на клубовете, не се посвениха да продължат да адмирират състезания на същото място! Не знам защо - може би, за да ходят на аванта на море или пък за да си изписват командировъчни?! Не съм чул да са оказали нито морална, нито финасова помощ на семейството (бащата на детето е мм Красимир Стефанов) или да са съдействали за проведения по-късно Мемориал в Русе. (Август 2004 година на косъм да има отново трагичен финал на почти същото място, но този път с дете от Бургас.) Дали някой отново ще има претенции относно истинността на гореизказаното?
Симеон Стоичков
ARTSPORT
Пешка
 
Posts: 4
Joined: Sun Mar 09, 2008 1:52 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Nikolay Yordanov on Mon Mar 17, 2008 8:53 pm

Извинявам се, че няма да е съвсем по темата, и предлагам на Калин да изтрие поста ми веднага, щом получа отговор на въпроса си.
Според С.Стоичков клубовете са кофти, организаторите са кофти, федерацията е супер кофти. Е, и аз мисля, че парламента е кофти, правителството е кофти, министерствата са супер кофти, но не съм обявил гражданско неподчинение - еквивалента на това, което той прави в момента в шахмата. Та на въпроса - кое е според Вас, г-н Стоичков, положителното в шахматния живот у нас? И не ми говорете за титлите на Топалов и Стефанова, защото те като състезатели са продукт до голяма степен на друго време.
И в очакване на отговора, искам да задам на всички останали друг въпрос - какво би станало, ако едновременно в опозиция минат Живко Жеков, Ванев, Раев, Яначков, Стойнови и К. Ангелов, и спрат да провеждат състезания? Децата, а и не само те, ще играят на градски първенства на София примерно. А които не са оттам, ще играят в хола с дядо си...
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Mon Mar 17, 2008 11:26 pm

sirkov-L wrote:Разбирам те, Калине, но жалко, че си ми изтрил мнението - трябваше да ми го препратиш на лично съобщение с посочване какво точно вътре в него не отговаря на изискванията на форума...

Съвсем ясно го казах тук пред всички доста пъти - дискусията има тема "За развитието на детско-юношеския шах в България" и отклоненията от нея я развалят. Особено когато са твърде дълги. Радвам се че участваш тук, но няма нужда да коментираш всичко казано от другите едно по едно в излишни подробности. Аз водя дискусията и въпреки това не си го позволявам.

Относно мненията на Симеон и Николай - ще има дискусия, където ще ги коментираме тези неща :) Засега само ще кажа моето мнение - за мен БФШ се ръководи от човек, който е попаднал в погрешно историческо време и въпреки това те са федерация и ще се опитаме да работим заедно с тях за шаха (и особено за детския шах) поне временно, за да не се разрушава и малкото постигнато дотук. Ясно е, че шахът се нуждае от промени, много сериозни при това, но най-подходящият момент едва ли е 1 месец преди ЕП в Пловдив. Обещавам на всички, които искат да си кажат пълното мнение за БФШ да се открие такава официална дискусия не по-късно от 10 май. Засега нека се опитаме да работим с наличното... Радвам се, че поне Живко Жеков мисли по малко по-съвременен начин :)

А иначe съм съгласен със Симеон, че позитивното не е много, но съм съгласен и с Николай, че трябва да гледаме него и да го правим по-добро, защото ако гледаме негативното, рискуваме да се откажем... :(
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Mon Mar 17, 2008 11:26 pm

Хайде сега да се върнем на темата... :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Tue Mar 18, 2008 12:26 pm

Калин упорито продължава да се опитва да насочи обмяната на мнения в някаква полезна (поне според него) посока, но пък споделящите мненията си също така упорито продължават да го правят спонтанно и разнопосочно.
Кое ще надделее - "глас модераторски" или "глас народен" - тепърва има да се види.
Но щом трябва да се върнем към темата - последната конкретизация на темата, която Калин направи преди ден, доколкото забеляхах, е :
Kalin on Mon Mar 17, 2008 11:55 am.
"Дискусията продължава - чакам предложения за медийна реклама на децата "

Опасявам се, че е малко наивно да очакваме "предложения за медийна реклама на децата"
именно от част от хората, регистрирани и вече изказали се тук. Има сред тях и такива, които категорично не умеят да работят с медиите, но не си го признават (като че ли това е някаква тайна, за която никой, включително и самите медии, няма как да се досети), а ако им го кажем това в очите, с надеждата, че може би ще се понаучат, те ще вдигнат страшен шум колко са обидени и как всички трябва да им се извинят.

Затова да ги оставим тях и да помислим: наистина, от кого ли биха могли да дойдат някакви полезни предложения за успешна работа с медиите? Не са много хората, за които се сещам.

Деян Димитров, треньор от Шумен, е професионалист в тази област. Обаче не се появява тук. Вярвам, че вече е бил поканен. Значи - очакваме включване.

Владимир Петров - един човек от нашия клуб (ЦСКА), който често публикува статии по шахматни теми във в. "Монитор" - той обаче също не пише тук. Да го поканим?

Николай Велчев също има опит, писал е доста статии за големите шахматни събития.

Мога да спомена тук и себе си като човек с известен опит (скромен) с печатните медии.

Добавяйте още имена, може да се намерят и доброволни медийни и PR-консултанти.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Tue Mar 18, 2008 1:04 pm

sirkov-L wrote:Добавяйте още имена, може да се намерят и доброволни медийни и PR-консултанти.


Това имах предвид и аз - 1 човек е трудно да работи с много медии, но всеки има някакви контакти някъде и може да се създаде такъв екип... Аз също познавам разни хора по медиите и бих могъл да помагам :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Tue Mar 18, 2008 1:36 pm

Уважаеми колеги,
Не обичам да пиша по форуми, защото после всеки тълкува думите по своему. Но обсъждате най-важния въпрос, стоящ пред родния шах и ще си позволя да ви отнема малко време.
За тези, които не ме познават - казвам се Атанас Куртенков, с над 35 години активен състезателен живот - и настоящ шампион на България за мъже, с над 25 години педагогически стаж като магистър (имам и научни публикации и трудове), 5 години сам създадох и ръководих най-голямата шахматна школа в българската история с над 10 щатни и 20 хонорувани висококвалифицирани треньора и няколко хиляди деца. Сега завършвам ново висше в НСА като треньор по шахмат.
Основният проблем пред нас е, че всеки дърпа чергата към себе си. Нужно е да имаме точни критерии, които да са еднакви за всички. Разчитам на комисията по детско-юношеския шах да изработи такива критерии. Добре ще е всеки един от нас да се обърне официално към Председателя й г-н Ж. Жеков с конкретни предложения, защото тук доста неща се разводняват. Считам, че форумът е блестящо място за дискусии, но решенията трябва да се взимат от професионалистите. Странно ми е, че прочетох толкова много мнения, за които написалите ги не разбират, че се самокомпрометират, а оттам компрометират и шаха.
Втори проблем е, че треньорите са малко и са на доста ниско ниво, като с дейността си не допринасят за популяризирането на шаха, а даже го дискредитират. Нужно е да се въведе лицензиране на треньорите, като редовните (съгласно официалните изисквания на МОН) да се лицензират еднократно, а лицензът им да се отнема САМО при доказани нарушения; а нередовните (без нужния ценз по МОН) да се лицензират ежегодно за срок до 31. декември. Списъкът с лицензираните треньори да се публикува на сайта на БФШ и да се съгласува със съответния отдел в МОН, за да разпрати по учебните заведения в България. Странно ми е, че в последните ПЕТ години е имало в цяла България едва 3 желаещи нестудента да стават шахматни треньори, от които сега и тримата следваме в НСА. Тук му е мястото да си каже мнението и специалистът в тази област г-н Р. Атанасов.
Трети проблем е финансирането. Каквото и да си говорим, спасението на давещите е дело на самите давещи се, както мъдро са отбелязали И. Илф и Е. Петров. Основният източник на доходи си остават родителите и затова е нужно да бъдат привлечени чрез подобаващи рекламни материали и действия. Не смятам, че БФШ ще е в състояние в скоро време да отдели достатъчно по размер субсидии и затова не е добре да се разчита на Федерацията като на финансов източник. БФШ има за задача да контролира и ръководи общата насока на дейност. Бизнесът също няма да помогне достатъчно - просто не е заинтересован, а интересът клати феса. Е, някой някъде може и даде на някой познат нещичко, но това ще е епизодичен случай.
Четвъртият проблем е контролът и ръководството на национално и регионално ниво. Тук е време БФШ да се намеси, защото доста време си мълчи, а това не е добре за реномето й. Провеждането на националните първенства не е по най-удачния начин. Има много идеи, но, ако БФШ е против тях, то няма смисъл да си чешем само езиците.
Петият проблем е медийното рекламиране. В друг форум преди мноооого време бях си предложил услугите, но нямаше особен интерес. Все пак, ще се повторя. От година работя като редактор в националния всекидневник "Стандарт". Имам публикувани вече над ДВЕСТА шахматни статии - всяка за дадено състезание, проведено през последния месец, придружена с текстов коментар - както на шахматна партия, така и на събитието и отражението му върху шахматния живот. Шест пъти седмично имам възможност да моделирам общественото мнение и досега нямам отменена нито една дума от отговорния редактор. Ако някой желае да напиша статия за някого, то ще бъде направено, и то - безплатно. Условията са - 2-3 красиви партии в Chessbase - формат (PGN или CBH) от състезание, проведено през последния месец; класиране и няколко реда инфо от състезанието в Уърд (работя с 2007, но приемам и по-стари версии) - ако има нещо пикантно, ще е добре; това да се изпрати на имейла ми atakurt@abv.bg , но първо да говорим на телефона ми 0885640364 (ако изпращачът ми е непознат имейл), за да се защитя от бацили.
Има и още много, но свършвам, че бачкам сега и шефът ме вика...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby jeliazkov on Tue Mar 18, 2008 3:12 pm

Здравейте отново.Искам да споделя своето мнение по част от въпросите ,поставени от Калин в началото на дискусията.Отзад напред.
1.Дискусията не само не трябва да спира ,защото срещата в В.Търново е минала ,а да се разширява и прав е Калин да ни подтиква по въпросите за „медийната политика”.Мисля че често „забравяме” системната работа за отразяване на турнирите , успехите , начинанията в местните средства за масова информация.Защото струва пари .И докато в градове където има един клуб, нещата би трябвало да се наредят , там където клубовете са няколко всеки пита защо аз?
Моето предложение :
- Шахматна страница в централен седмичник и задължително в младежко месечно списание –в седмичника новините и дискусиите , в месечното списание представяне всеки месец на един-два клуба от страната. Ще струва пари , но ще се чете не само от тези , които знаят и без вестника това което се е случило! И ангажимента да бъде на БФШ или някоя нейна комисия…
- За тези които искат да знаят целенасочено всичко което става или предстои да се случи в шахматните редици- да заповядат в ИНТЕРНЕТ : трябва да има регионални форуми / може и като странички в Българската шахматна мрежа например/ които обаче да се поддържат с отговорната помощ на РЕГИОНАЛНИ кореспонденти
2. Децата с призови места на ДИП да бъдат не само освобождавани от турнирна такса на определени турнири - те трябва да бъдат почетни гости на всички турнири , които се провеждат под егидата на БФШ през целия период до следващото ДИП.
За отличниците ни в международни турнири и призьорите от националните първенства , както и победителите в Националните купи – те трябва да бъдат награждавани и с биографична страница със снимка в сайта на БФШ , веднъж качена , тази страница да бъде поддържана и допълвана , да не се изтрива .Така постепенно ще се създаде интернет- алея на славата на българския шахмат / не само на детския/.
3. Съгласен съм , че е най добре въпросът със софтуера да бъде решен чрез официалния софтуер , регистриран и регламентиран от БФШ. Но да бъдем реалисти , малко по малко , ежегодно допълвано , може да се създаде база , получавана периодично от клубовете …,
А не е ли по просто да се обърнат отговорните фактори на българския шахмат към тези , които вече са показали и доказали че могат да се справят със задачата да се приобщим към световните шахматни знания под формата на софтуер и бази . Няма да правя реклама на никого , но се сещам за поне двама човека.Достатъчно е просто да седнат на една маса и да поговорят, пък ако не се разберат …… ще стане все някога ,но по по- трудния път.
Калине , начинанието ти за ръководство за работа за Chessbase е чудесно , ама ако имаш време / или приятели, или помощници, / да направиш такива на български език и за още няколко основни програми / или поне съвети за работа с тях, ще помогнеш, на много млади хора , които още не знаят добре английски и руски език .Всъщност , може да се възложи задачата от БФШ ,и да се изпълни .
4.Нямам достатъчно опит да коментирам Националните лагер-школи , как да се провеждат , но имам едно друго предложение към Комисията по детско-юношески шах:
Да подбере доказани треньори , да ги покани да подготвят определени теми на високо професионално ниво и да им осигури възможност да изнесат лекциите си както в клубовете , които желаят да поканят външен лектор веднъж на определен период от време , така и за всички , които желаят да ги чуят – по време на национални първенства и купи.Ще се посрещне на нож от някои колеги , но какво лошо има децата да чуят и други треньори как работят , без да им се налага да сменят клуба , пък и ние да се понапънем малко , да не ни се смеят децата после.
Нещо повече/позволете да помечтая/ , един такъв курс лекции може да бъде записан на дискове……
И още едно , насочено най вече към работата с начинаещите : Да се създаде методическо указание и план – програма за хората занимаващи се с масовия детски шах, съобразени с съвременните методики за работа в компютърна среда и интернет ,най-вече да се уточнят знанията –минимум , които децата е необходимо да имат след определено време/на дадено ниво. Това ще ни помогне на всички, които отговаряме на въпросите от рода на :” Ами защо моето дете вече 10 месеца ходи при вас на тренировки , а пък във вътрешния ви турнир все е на трето място?” И аз да обяснявам че и другите деца през това време тренират.Вместо да отворя сайта на федерацията и да покажа каквото е необходимо.Както можем да видим в един друг сайт какви са изискванията за гросмайстор например.
Отново бях много дълъг. Дано поне подсетя някого за нещо.
Евгений Желязков
jeliazkov
Кон
 
Posts: 23
Joined: Sat Mar 15, 2008 10:11 am

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Tue Mar 18, 2008 5:53 pm

Извинявам се, но въпреки че пиша под мнението на Евгений Желязков, ще се върна малко по-нагоре към мнението на Атанас Куртенков - ярка личност в българския шахмат и във форумното пространство...
by atakurt on Tue Mar 18, 2008 1:36 pm
Основният проблем пред нас е, че всеки дърпа чергата към себе си.

Банална, но правилна констатация. От себе си бих добавил, че ако не можем да се откажем от това дърпане, нека поне се потрудим това, което всеки дърпа към себе си, да бъде не черга, а една сравнително добре изработена покривка за маса, на която да може да се сложи един шах и да става играта.

Ако Куртенков намери време отново да се включи, моля да даде известни разяснения по следното, писано от него, в което не става много ясно кои точно нарича "редовни" и кои - "нередовни":
Нужно е да се въведе лицензиране на треньорите, като редовните (съгласно официалните изисквания на МОН) да се лицензират еднократно, а лицензът им да се отнема САМО при доказани нарушения; а нередовните (без нужния ценз по МОН) да се лицензират ежегодно за срок до 31. декември.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Tue Mar 18, 2008 6:31 pm

Благодаря на Атанас Куртенков и Евгений Желязков за хубавите конструктивни мнения :)

Всяка възможност за медийно отразяване на шаха и основно на детския трябва да се използва. За интернета е ясно колко е задължителен.
Идеята за регионални страници на Г-н Желязков е страхотна и в Българската шахматна мрежа отдавна сме я планирали, но нямаме време за изпълнение засега.. Но поне в този форум може да се направят регионални раздели, ще се заема тази вечер :) Примерно в Германия са много развити шахматните сайтове и това се отразява много добре на шаха като цяло. В тази област можем да се справим и още преди месец съм предвидил всеки клуб в България да има стандартна подстраница в Българската шахматна мрежа. До 1 месец мисля, че сме готови с това.

jeliazkov wrote:- За тези които искат да знаят целенасочено всичко което става или предстои да се случи в шахматните редици- да заповядат в ИНТЕРНЕТ : трябва да има регионални форуми / може и като странички в Българската шахматна мрежа например/ които обаче да се поддържат с отговорната помощ на РЕГИОНАЛНИ кореспонденти
2. Децата с призови места на ДИП да бъдат не само освобождавани от турнирна такса на определени турнири - те трябва да бъдат почетни гости на всички турнири , които се провеждат под егидата на БФШ през целия период до следващото ДИП.
За отличниците ни в международни турнири и призьорите от националните първенства , както и победителите в Националните купи – те трябва да бъдат награждавани и с биографична страница със снимка в сайта на БФШ, веднъж качена , тази страница да бъде поддържана и допълвана , да не се изтрива .Така постепенно ще се създаде интернет- алея на славата на българския шахмат /не само на детския/.
Евгений Желязков


Ами това ни е основната идея на сайта и организацията :) В секцията ни с профили вече присъстват около 60 % от изявените млади таланти у нас :)
http://chessbgnet.org/talents.php

За софтуера положението е малко сложно.... След като обявих на 1130 души, че всички участници в играта с прогнозите за ДИП в Смолян (която има сериозната цел да привлече интерес на хората към детския шах) ще бъдат наградени с много шахматен софтуер (което е от полза и за развитиеото на шаха като цяло), получих отговор, от един човек, който много уважавам, че нарушавам много авторски права. Той е напълно прав :) Отговорих му искрено, че положението с шахматния софтуер в България е толкова зле, че не виждам друг начин да се оправи в скоро време, освен временно напълно да се разпространи всичко налично и чак после да се въведе някаква легалност.
Иначе за базите нямате проблем - колекцията с тренировъчни бази на Българската шахматна мрежа мисля, че е предостатъчна за работата на една национална школа в задочен, онлайн или присъствен вариант. Скоро ще бъдат разпространени и можете свободно да използвате всичко за клубовете и учениците си. Ще помисля и за други ръководства и методики, а на първо време е хубаво да има хубава серия шахматни книги на Български (очаквайте и с това да се заема скоро :) )
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests