Кой ход да играем?

Едно ново начало за Българския шах

by Advertising on Mon Oct 20, 2008 4:27 pm

Advertising
 

Re: Кой ход да играем?

Postby Pirev on Mon Oct 20, 2008 4:27 pm

С това по-горе не откривам топлата вода, ама сигурно има някой който не го знае :lol: :lol: :lol:
Съдейко по първата партия-май доста много хора :lol:
Тихомир и Калин го знаят със сигурност, лично съм гледал Тихчо как си анализира една партия в стаята на хотел Континентал по време на републиканското 2007-ма :lol:
Pirev
Офицер
 
Posts: 82
Joined: Tue Mar 11, 2008 1:45 pm

by Advertising on Mon Oct 20, 2008 5:21 pm

Advertising
 

Re: Кой ход да играем?

Postby Kalin on Mon Oct 20, 2008 5:21 pm

Аз като анализирам нямам търпение да оставям Рибката да смята с часове... местя сам по 3-4 хода напред които ми се виждат перспективни, според показваните от програмата варианти, и я карам да копае надълбоко :) После ако върна тя си пази резултатите в хеша и много по-добре оценява началната позиция... :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Mon Oct 20, 2008 5:31 pm

Advertising
 

Re: Кой ход да играем?

Postby Garnizov on Mon Oct 20, 2008 5:31 pm

Калине, не се ли разбрахме, да не гледаш какво анализираме?
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Кой ход да играем?

Postby sweet_sisi on Mon Oct 20, 2008 6:12 pm

Garnizov wrote:Калине, не се ли разбрахме, да не гледаш какво анализираме?


Хах, я ми цитирай кога Калин е казал, че няма да гледа?!
"Шахматът, подобно на музиката и любовта, притежава силата да прави хората щастливи!"
User avatar
sweet_sisi
Форумното коте
 
Posts: 490
Joined: Mon Mar 03, 2008 9:09 pm
Location: Rousse, BG

Re: Кой ход да играем?

Postby svery on Mon Oct 20, 2008 6:48 pm

От няколко години насам съм зает с учението си по компютърни науки (второ висше) и с работата си като компютърен специалист, така че не ми остава време да се занимавам с анализи на партии с компютър, играя от време на време в интернет или кореспондентни партии за удоволствие. Прекрасно съм запознат с това как работи компютърната програма за шах, която по своето същество представлява Изкуствен интелект, а също така съм решил лично и без помощ алгоритмичните(програмни) задачи за Дамите и тази за Коня. Последното ми откритие в областта на компютрите е езиков процесор за шахмат, който позволява коренно нов подход при съставянето на една компютърна програма за шахмат, дори при разработването на този езиков процесор съм използвал подходите за изграждане на Изкуствен интелект. Очаквайте край на Blue Fish ера - това е моята нескромна прогноза. Как се търси новинка ли ? - ами обикновено към всяка книга има варианти , които не са играни и на които не е обърнато недостатъчно внимание, посочени като усложнения или като "би могло да се играе", хващам се и ги разнищвам. Искам да отбележа че в базата на компютъра по принцип има партии, които са се играли и са с ясен резултат, на базата на тях компютърната програма прави оценка на позицията, при положение че програмата не открие нищо в базата - сработват алгоритмите за изчисляване на програмата. Най-обичам да млатя компютърната програма с мотиви от крепост например - сигурен съм, че няма измислен такъв ( те по принцип са тайна ) , нямам опит срещу Blue fish , но преди играех не без успех срещу Fritz и CheesMaster. Програмката която е сложена на оня сайт я бих на блиц. Калине, наблягай на Рибката ;) . Предлагам на по-късен етап да съставим нещо като общност с канал в IRC или чрез размяна на пощи, който да ни послужи за избор на план и обсъждане на варианти.

Поздрави, Светослав Павлов.
svery
Пешка
 
Posts: 18
Joined: Thu Oct 16, 2008 3:14 am

Re: Кой ход да играем?

Postby Garnizov on Mon Oct 20, 2008 7:08 pm

sweet_sisi wrote:
Garnizov wrote:Калине, не се ли разбрахме, да не гледаш какво анализираме?


Хах, я ми цитирай кога Калин е казал, че няма да гледа?!

Хм, аз си мислих, че е приел молбата.
User avatar
Garnizov
Цар
 
Posts: 1551
Joined: Tue Mar 04, 2008 10:56 pm
Location: Pleven

Re: Кой ход да играем?

Postby Kalin on Mon Oct 20, 2008 7:18 pm

Това е много интересно за компютрите, доколкото знам Deep Blue и Hydra имат специализиран хардуер за шах? Могат ли нещата да се подобрят значително спрямо тях?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Кой ход да играем?

Postby nedim on Mon Oct 20, 2008 9:22 pm

Nf3 и аз съм за него.Имам един познат от Турция който има някаква подобрена от тях самите версия на Рибка, която бие Рибка3 на 60% (35%реми 5%загуба) лично съм се опитвал да ги бия многократно. Не искат да ми дадат енджина.Било плод на 1-годишен труд.Дали е вярно или ме будалкат нещо?
User avatar
nedim
Кон
 
Posts: 25
Joined: Sun Mar 09, 2008 12:41 pm

Re: Кой ход да играем?

Postby Kalin on Mon Oct 20, 2008 9:23 pm

Тя кога излезе Rybka 3, че вече да я подобрят... много по-малко от една година... Тези дето разбират да кажат дали е въможно :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Кой ход да играем?

Postby svery on Mon Oct 20, 2008 9:49 pm

Относно Deep Blue и Hydra : Знам,че има езикови процесори хардуерно изпълнение, към момента има и опити за езикови процесори софтуерно изпълнение, но са слаби. Има един Професор в университета в Принстон, който има разработка по въпроса ( докато правех моят процесор попаднах на негова разработка или по-точно на разработка на негов студент). Анализирал съм неговият процесор и от позицията си на програмист, пък и на бивш шахматист смея да твърдя че при определени условия този процесор ще дава проблеми. Ще направя проучване в интернет по зададения въпрос и тогава ще отговоря - сега съм уморен.
svery
Пешка
 
Posts: 18
Joined: Thu Oct 16, 2008 3:14 am

Re: Кой ход да играем?

Postby svery on Mon Oct 20, 2008 9:59 pm

Относно енджина : едва ли те лъжат, енджина на коя да е програма се пише с много полиноми(математика), а те не се смятат лесно.
svery
Пешка
 
Posts: 18
Joined: Thu Oct 16, 2008 3:14 am

Re: Кой ход да играем?

Postby Kalin on Mon Oct 20, 2008 9:59 pm

Мерси :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Кой ход да играем?

Postby Pirev on Mon Oct 20, 2008 10:17 pm

Nedim, кой приятел, Седат Ганбаз ли? :)
Pirev
Офицер
 
Posts: 82
Joined: Tue Mar 11, 2008 1:45 pm

Re: Кой ход да играем?

Postby sirkov-L on Mon Oct 20, 2008 10:49 pm

Поздравления за svery - радвам се, че най-сетне има българин, който сериозно се занимава със създаване на програми за игра на шах. Досега винаги ми е било тъжно да гледам как в повечето други страни от Европа има поне по един създаден вътре в самата страна engine (направи ми силно впечатление, че Полша например си провежда дори вътрешно първенство за полски engines).

Относно препоръките на pirev - според мен са правилни, само трябва да се внимава с
"дълбочината на анализа в ходове" - това е една от слабостите на машинките, че като им ограничиш дълбочината, и могат да те натресат в продължение, в което силен състезател-човек би открил опровержение на по-голяма дълбочина (защото той сам си регулрира дълбочината и има усет кога трябва да копне и по-дълбочко).
Според мен при сегашната процесорна мощ е добре да се постига дълбочина поне 16-18 - не отнема чак толкова много време, а същевременно в по-голяма степен (но не напълно!) гарантира срещу опровержение от човек с добър разчет.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: Кой ход да играем?

Postby Pirev on Tue Oct 21, 2008 9:17 am

16-18 е много, имайте предвид, че софтуера е направен за анализ на по-малка дълбочина, не случайно можеш да задаваш брой на ходовете само за първите четири :)
Pirev
Офицер
 
Posts: 82
Joined: Tue Mar 11, 2008 1:45 pm

PreviousNext

Return to Национална партия

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests