За развитието на детско-юношеския шах в България

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Sat Dec 20, 2008 1:25 am

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sat Dec 20, 2008 1:25 am

Из правилата на раздела - :)

"Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми "
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Sat Dec 20, 2008 2:02 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Sat Dec 20, 2008 2:02 pm

Затова и предлагам нещо сериозно, вместо само да си чешем езиците. Хайде да си организираме Интернет-дискусия в скайп-стая по въпросите на детско-юношеския шах някоя вечер в предварително обявен час. Калин би могъл да е ник-домакинът ...
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Sat Dec 20, 2008 4:24 pm

Advertising
 

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Sat Dec 20, 2008 4:24 pm

Аз съм за такава дискусия, има ли други желаещи?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby orlin on Sat Dec 20, 2008 6:57 pm

Аз! Но се надявам да се включат и други хора..
orlin
Дама
 
Posts: 202
Joined: Tue Mar 11, 2008 3:21 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Sat Dec 20, 2008 7:30 pm

И аз съм "за" - обаче ме спира това, че за момента не ползвам Skype (от съображения, които нямат нищо общо със шаха).
А и не ми е ясно на основата на какво някой изобщо би могъл да си помисли, че Skype е "по-сериозно" място за официални дискусии от един форум...
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby JORO555 on Sat Dec 20, 2008 11:03 pm

Моя skype е iliev70
††Con Nosotros Quien Quiera, Contra Nosotros Quien Pueda.††/With us if you're willing; against us if you dare/
JORO555
Таралеж
 
Posts: 54
Joined: Sun Oct 26, 2008 1:43 pm
Location: Между България и САЩ

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Sat Dec 20, 2008 11:11 pm

Не става въпрос за сериозност на мястото, а за това, че в стая на скайп ще можем да се гледаме по уебкама и да си говорим по микрофоните много хора - така, както е при една дискусия на живо.
Затова и времето ще бъде оползотворено по-пълно. А дискусията по форум протича доста баааавноооо .....
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Sun Dec 21, 2008 2:18 am

Нямам нищо против всички по- и най-нови технологии, ама точно в това е предимството на форумите (и на писмената комуникация като цяло): че като се съберат много хора и си говорят, после винаги има някой неразбрал кой какво е казал и кой какво е чул. Вярно, че във форума всичко протича доста по-баааавноооо, но така имаш време повече да помислиш - както преди да напишеш нещо, така и след това....

Така че ако ще е по скайп, по-добре да си е на живо - въпреки всички рискове, които произтичат от течностите.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Sun Mar 08, 2009 8:57 pm

Наскоро шахматистите в община Бяла Слатина отпразнуваха своя 80-годишен юбилей, като местният вестник "Вестител" публикува общирна статия по този повод (автор: Цветан Близнаков):
http://www.vestitel-bsl.com/index.php?option=com_content&view=article&id=893:-80-&catid=1&Itemid=2

Оказва се, че първата детско-юношеска школа по шахмат в България най-вероятно е била създадена именно в Бяла Слатина (макар и с малко помощ от София).

Ето как е отразено това в статията:
...през 1929 г. в Бяла Слатина идва белослатинския зет, Цанко Милчев от София, който е назначен за пазач на езерото и през ранната пролет на 1929 г. основава първата в България детско-юношеска школа. Вестник „Заря” отразява събитието, за да се знае от всички.


По-късно, вече след 1944 г., се сформират дори две паралелни школи:
Състезателите към дружество „Чавдар” участват в първенствата по линия на спорта, а тези към Пионерския дом по линията на Министерство на народната просвета. Между двете школи се разгаря истинско и благородно съревнование, което допринася за подготовката на школниците.


И накрая, за да се убедим колко сходни са проблемите на шахматните дейци независимо от размера на населеното място, в което действат, стигаме и до следния пример за самокритика, пак от същата публикация във в. "Вестител":

Всичко дотук звучи добре, но в порядък на самокритика трябва да признаем, че ние не реализирахме най-важното решение взето при честването на 75-годишнината на шахмата, а то е да поискаме помещение за клуб, за да се изгради отново детско-юношеска школа за обучение на млади таланти. Второто решение, което остана също неизпълнено, беше да се разговаря с директорите на училищата за провеждане на първенства в учебните заведения, но и това не се изпълни. Засега в тази насока за съжаление работят само две училища в общината – село Попица и село Търнава. Третото по важност решение беше да се извърши регистрация на шахматния клуб, но и това не стана.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby a_monov on Fri Apr 24, 2009 12:31 am

Здравейте,
Отдавна не съм писал. Четях си "кротичко" и "цъках", .... до днес (прочетох откритото писмо на ШК "Превен XXI" на заглавната страница).
Калине, крайно време е в заглавието на темата сложиш едно "не" пред "развитието на.....". Така де, ега ти пародията (като всичко в държавата).
Който чете редовно форума, помни колко емоционално писах преди година по подобен повод, а именно "нежното неинформиране" на вицешампионите при момчета и момичета до 8 г. за участие в Европейското първенство в Грузия(от страна на отговорните във федерацията). Тогава на моите въпроси (като родител) отговаряше само г-жа Светла Йорданова и затова го "отнесе" (за което между другото все още не съм се извинил "очи в очи"). Тогава бях в правото си. Посрещна ме мълчание от страна на "отговорника" (така и не разбрах кой точно определя "какво къде и как") и негласна подкрепа във форума. А тази година как е ?!? Май не съм добре със слуха, ама нещо ми убягна дали общото "1 на световно, 2 на европейско" важи и за тях - 8 годишните? И ако да, дали клубовете са уведомени, че европейското до 8г. е отделно от другите възрасти и обикновенно се провежда доста по-рано (незнам как е тази година)?
Сега историята се повтаря, макар и в нюанс. :evil:
Господа, стига "шушу-мушу". Каква е тая простотия на заседание "в последния момент"да се определя кои точно от медалистите къде ще ходят. Та това е една от най-важните задачи - представянето на България. Регламентирайте го и не се "бъзикайте" с труда на треньори и деца всяка година. Ако не може да "заковете" средства за участие кажете го и нека всеки знае какво го чака.
Всяка година "гяволъци" и "приказки от Шехеразада". Какво, милиони ли разделяме като във футбола, ... не. Трябва просто да се "администрират" усилията и труда на тия, които се опитват нещо да направят. Стига "статика", дайте малко и от другия дял, "аре па некой да сбърка и да си свърши съвестно задълженията".
По конкретния случай - бях там (на ДИП-а) и с ушите си чух, че при отказ на златния медалист, го замества "вицето" без да се играе на "прескочи кобила".
Макар, че пиша от свое име, Ви подкрепям плевенчани и Ви давам съвет. Ако ви посрещне "мълчина" (като мен миналата година), ударете официално "тъпана". Щом до открито писмо сте стигнали значи сте решени "до дупка да гоните".
И последно, имената на двете момчета, както и качествата им в случая "не играят", защото винаги оценката на един или друг специалист е субективна (човек по природа винаги взима страна). Тук явно не допира до огромна разлика в класите и трябва да се спазват обявените решения. Пък и на ДИП 2009 се убедих в едно - изявените фаворити в пуберитета са, ...... да не захващам темата. Направете анализ на партиите при "големите" (14 и 16 г.) . Интересна картинка :D Чудно ми е, ако си влюбен на 14 или 16, дали шаха ти е приоритет ?!? :D :D Аз лично на тия години обичах, .... но не трнирах шах, така че незнам :oops:
Спирам до тук. Важното е да знаете ШК "Плевен XXI", че един от родителите на двама от младите шахматисти Ви подкрепя и е на Ваша страна (макар и само на думи).

П.П. Това, което пиша не ме противопоставя на клуба или състезателя (неговите родители), който към момента е определен да участва, защото съм сигурен че нямат "принос" в рокадата.
User avatar
a_monov
Офицер
 
Posts: 85
Joined: Sun Jun 08, 2008 8:22 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Kalin on Fri Apr 24, 2009 12:38 am

Аз също ви подкрепям, защото се нагледах на достатъчно безпринципни решения в шаха.
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Shivachev on Fri Apr 24, 2009 1:33 am

Мисля, че е редно тука да се пише за това.
Жребият за последния 7-ми кръг на ДИП до 10 години в Слънчев бряг, противопостави на първа маса 2 момичета от един клуб - Николета Господинова и Ана Вълева от клуб Г.Даскалов - Варна. Двете заемаха първите 2 места и при реми оставаха недостижими. Още преди партията знаехме, че има предварителна уговорка за реми. Партията завърши реми за 12-13 минути (факт). При определен друг резултат щеше да има и друго класиране. Исках да подам контестация, бе ми отговорено, че в случая може да се говори за предварителна уговорка, но контестация се подава срещу съдийско решение, което е оказало влияние на играта, а в случая такова няма, защото двете състезателки сами са се съгласили на реми. Както и, че от м.07.2009г. ще има нови правила, според които за реми преди 30-ия ход ще трябва да има съгласие на съдията. Единствено мога да пиша до УС на БФШ, което и направих, не знам дали е разглеждано на заседанието им на 16.04.2009г. и дали изобщо ще се разглежда. Питам аз каква полза има българския шах от такива явно предварително уговорени срещи, при това още на равнище на 10 годишни деца (ще ни представляват и на международно ниво), не се ли накърнява труда на клубовете, представили се честно, не трябва ли да има някакви наказания за за клубове, допускащи такива уговорени срещи, както и възможност за анулиране на такива резултати?
Shivachev
Кон
 
Posts: 23
Joined: Sun Mar 09, 2008 9:27 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby sirkov-L on Fri Apr 24, 2009 8:49 am

Откритото писмо на ШК "Плевен XXI" ,
(за което споменава a_monov по-горе)
http://www.chessbgnet.org/news.php?num=863
заслужава да бъде подкрепено, защото е образец за това как клуб трябва да отстоява правата и интересите на своите състезатели: открито, публично, обосновано, с достойнство. Без да се премълчават аргументите и на отсрещната страна (селекционера гм Петър Великов), клубът ясно и категорично е изказал своята позиция, която е безупречна.
По този начин клуб като ШК "Плевен XXI" дава добър пример на останалите клубове, някои от които са твърде далеч от подобен стил на отстояване на законни интереси и права.

По случая, за който споменава Shivachev, процедурата, по която той би могъл да действа, е малко по-различна:
в сайта на БФШ под надслов "Дисциплинарен правилник"
http://chessbg.com/documents.php?d=4
е публикуван
ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЕТИЧНИЯ КОДЕКС НА ФИДЕ В БЪЛГАРСКА ФЕДЕРАЦИЯ ПО ШАХМАТ

В този документ може да се открие посоченото от Shivachev нарушение
виж:
7.2. б)
от там нататък е предвидено да се премине през тази процедура:

Установяване на нарушенията и ред за налагане на наказанията

9. За установяване на нарушенията и налагане на наказанията се произнася Комисия по етика към БФШ в състав от петима души - председател и четирима членове.

10. Жалба за допуснато нарушение може да направи всеки състезател, треньор, съдия, организатор и/или придружаващо лице срещу друг състезател, треньор, съдия, организатор и/или придружаващо лице, ако е лично засегнат и/или ако е в качеството си на родител/треньор на непълнолетен състезател. Членовете на Комисията по етика могат да правят предложения за наказания в общ интерес.

11. Жалбите се отправят до УС на БФШ чрез Комисията по етика.

12. Жалбите се отправят най-късно в 21 /двадесет и един/ дневен срок от извършване на нарушението. Жалбата трябва да бъде изпратена по поща с обратна разписка или по електронна поща от валиден електронен адрес и да бъде придружена от депозит от 100 лева, внесени в брой в касата на БФШ или по сметка на БФШ. Депозитът ще бъде върнат своевременно на жалбоподателя, в случай, че жалбата му се окаже основателна.

13. В 20-дневен срок от постъпване на предложението Комисията по етика уведомява писмено лицето, което трябва да представи писмени обяснения до нея в 10-дневен срок от уведомяването. Преди да се произнесе, Комисията по етика може да поиска мнението и на други помощни органи на БФШ.

14. Комисията взема решение с мнозинство от членовете си в 20-дневен срок след изтичане на срока, в който засегнатото лице има право да даде обяснения по твърдяното нарушение. Тя представя становището си в писмена форма до УС на БФШ, който се произнася по предложението с мнозинство от всичките си членове.

15. Решението на УС на БФШ по предложението на Комисията по етика е окончателно, освен ако от Закона или Устава следва друго.



За съжаление засега нямам информация дали е имало поне един случай, в който така описаната процедура е била спазена от начало до край.
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby atakurt on Fri Apr 24, 2009 7:07 pm

Колега Сирков, и друг път съм ти го писал (а и съм ти го казвал в очите) - НЕДЕЙ ДА БЪДЕШ ТОЛКОВА НАИВЕН!!!
Това, което пишеш, е така, ама само при едно демократично работещо ръководство на БФШ.
Сегашното е абсолютно тоталитарно, некадърно и крадливо (вече има достатъчно доказателства за това) и не може да бъде убедено по демократичен път. То има нужда от "бой по каската, докато му омекне" или директно казано - да се сваля по-бързо, че родният шах съвсем сдаде багажа с този ни шеф-комунист!
А, ти ако искаш, си пиши демократично колкото искаш ... :)
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: За развитието на детско-юношеския шах в България

Postby Sorsi on Fri Apr 24, 2009 9:44 pm

Относно мнението на господин Шивачев, намирам за нормално, когато двама играчи ги устройва реми да си стискат ръцете. Не виждам смисъл от каквито и да е превантивни мерки срещу това, защото най-много да принудиш играчите да не го правят прекалено очевидно.
Sorsi
Пешка
 
Posts: 13
Joined: Sat Apr 12, 2008 12:34 am

PreviousNext

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests