За Софийското правило

Тук се пише само от сериозни хора по сериозни теми

by Advertising on Sun Mar 02, 2008 12:13 pm

Advertising
 

За Софийското правило

Postby Kalin on Sun Mar 02, 2008 12:13 pm

Какво мислите за забраната на бързите ремита? Правилно ли е това да се прилага, на определени или на всички турнири?
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

by Advertising on Sat Mar 08, 2008 10:42 am

Advertising
 

Re: За Софийското правило

Postby Агент Бенев on Sat Mar 08, 2008 10:42 am

Kalin wrote:Какво мислите за забраната на бързите ремита? Правилно ли е това да се прилага, на определени или на всички турнири?

ИНФОРМАЦИЯ НА УШЕ: БФШ мисли да забрани не само ремитата, а и победите, постигнати срещу членове на ръководните органи на Федерацията или родата им. За целта всеки момент УС ще оповести съответното решение. Очаквайте подробности ...
Агент Бенев
Пешка
 
Posts: 2
Joined: Sat Mar 08, 2008 10:29 am

by Advertising on Sat Mar 08, 2008 1:56 pm

Advertising
 

Re: За Софийското правило

Postby Kalin on Sat Mar 08, 2008 1:56 pm

:mrgreen:
Това не е съвсем по темата, но ще има и дискусия за БФШ, не се притеснявайте агент Бенев :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За Софийското правило

Postby H_devil on Wed Mar 12, 2008 12:40 pm

Ами, труден въпрос. От една страна е лоша идея, защото ограничава въжможностите, така да се каже правата на играчите. Но все пак поне гарантира малко повече борба на шахматната дъска. Да не говорим, че е съмнително на третия ход, партията да приключи реми.
H_devil
Пешка
 
Posts: 6
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:12 pm

Re: За Софийското правило

Postby bob on Wed Mar 12, 2008 1:01 pm

Аз съм нов тук и някои неща не ги разбирам. Ще ми обясните ли какво е това "Софийско правило"?
bob
Кон
 
Posts: 49
Joined: Sat Mar 08, 2008 8:54 pm
Location: Централен софийски затвор

Re: За Софийското правило

Postby Kalin on Wed Mar 12, 2008 11:51 pm

Накратно забрана на бързи предварително уговорени ремита или такива сключени в неясни позиции.
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За Софийското правило

Postby bob on Thu Mar 13, 2008 2:03 pm

E, щом е така, и аз съм срещу тях.
Last edited by bob on Tue May 10, 2011 12:23 pm, edited 1 time in total.
bob
Кон
 
Posts: 49
Joined: Sat Mar 08, 2008 8:54 pm
Location: Централен софийски затвор

Re: За Софийското правило

Postby thenewone on Thu Mar 13, 2008 3:35 pm

Да, мисля, че забраната на ремитата в т.нар. "неясни" позиции е прекалена. Играчите трябва да имат свободата да предложат и приемат ремито, когато сметнат за необходимо, в крайна сметка това си е част от шахматната игра.
На частни турнири, като МТел Мастерс, например, може да бъде изпробвано, ама на Държавно Първенство ми се вижда прекалено.
На мен, макар и да не съм шахматист, това ми се струва несправедливо.
thenewone
Офицер
 
Posts: 55
Joined: Sun Mar 09, 2008 7:51 am

Re: За Софийското правило

Postby Kalin on Mon Mar 17, 2008 3:14 am

Съгласен съм, че понякога ти се иска да направиш реми и...
Мисля, че е хубаво това да се прилага на големи турнири като Мтел мастърс и на детски турнири, за да се борят и напредват децата. Иначе е прекалено...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За Софийското правило

Postby Nikolay Yordanov on Tue Mar 18, 2008 9:47 pm

За елитните турнири подобна мярка (забрана на ремитата) е до известна степен оправдана, за разлика от състезанията от по-нисък ранг, както писах и във форума на чессдом - http://forums.chessdom.bg/viewtopic.php?t=388
Чрез брутални забрани едва ли може да се постигне много, ако забелязвате, организаторите на останалите елитни турнири не бързат да въвеждат софийските правила. Да не забравяме и друго - предложението за реми исторически се е вписало като едно от оръжията в психологическото противоборство, както например е казал Алехин преди последната партия от мач-реванша му с Ейве - че във всеки един момент ще приеме предложение за реми. Да се отнема това право на състезателите би превърнало нашия спорт в друга, по-различна игра като цяло.Мисля, че една добре обмислена система от финансови поощрения за резултатна и атрактивна игра, съчетана респективно с умерени санкции за отказ от борба на ранен етап е по-уместна. Например - първи допълнителен показател може да бъде брой победи, или да има допълнителна награда при 100% резултат - нещо, което ние въвеждаме тази година на Търновската царица.
Мисля, че много по-сериозен проблем за шахмата са уговорените резултатни партии, отколкото уговорените ремита.
Също така мисля, че преди да се борят с кратките ремита, FIDE, националните федерации и организаторите по цял свят трябва да се справят с ред по-важни неща - неприсъствие на официални церемонии като откриване, техническа конференция, жребий, награждаване, закриване, закъснения за партии (трябва да се забранят според мен, или най-малкото да има глоба) - вие представяте ли си в друг спорт състезанието да започне, а част от състезателите да пушат в коридора? Също така етикет - никакви шорти, джапанки и други подобни - това е неуважение към проявата.
За явяване на партия в нетрезво състояние - дисквалификация за достатъчно дълъг срок. И ред неща в този дух. Когато всички тези мерки се осъществят, уверявам ви, че може и да няма нужда от забрана на ремитата...
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

Re: За Софийското правило

Postby sirkov-L on Thu Mar 20, 2008 1:30 am

Прав е Nikolay Yordanov on Tue Mar 18, 2008 9:47 pm да отбелязва, че
много по-сериозен проблем за шахмата са уговорените резултатни партии, отколкото уговорените ремита.

Наистина от чисто шахматна гледна точка по-силно изкривяване на реалното класиране в дадено състезание се получава именно при наличието на уговорени резултатни партии, отколкото просто при уговорени ремита.

От една по-цялостна спортна гледна точка в шахмата обаче именно ремитата (особено тези, на които се съгласяваме без да сме изчерпали всички възможности за борба) са много по-голям проблем. Работата е там, че просто в нито един друг спорт няма такова съгласяване на реми, каквото има в шахмата.
Уговорени мачове сигурно има предостатъчно и във футбола, например - но все пак това са мачове, които се доизиграват докрай.

Представете си какъв скандал ще има във футбола, ако в един мач след 20 минути игра се получи резултат 1:1 и двамата капитани си стиснат ръцете и кажат на публиката и пред телевизионните камери: "Този резултат задоволява и двата отбора, затова решихме да не продължаваме повече, а просто да се приберем в съблекалните. Приятна вечер на всички и до нови срещи!"

Това, разбира се, не се случва, защото правилата във футбола предвиждат да се играе определен брой минути. В други спортове няма определен брой минути, но пък се играе до постигането на определен брой точки. А при нас в шахмата го няма нито едното, нито другото ограничение.

Всъщност и в шахмата са правени са опити да се въдеде ограничение за наличие на минимален брой изиграни ходове (примерно 30), след което вече имаш право да предлагаш реми. Мисля, че това не е чак толкова лошо като идея - след като професионалните футболисти дори и при уговорен мач все пак си правят труда да тичат (или поне да се "разхождат") по терена в продължение на 90 минути, би трябвало и професионалните шахматисти да си направят този труд: да преместят с фигурите си поне 30 хода, преди да се съгласят на реми.
Разбира се, когато играят силни професионалисти, понякога възникват дотолкова равни позиции, че всякакво по-нататъшно придвижване на фигури и пешки по дъската изглежда просто безсмислено. Нека не забравяме обаче, че то е безсмислено само от гледна точка на висококвалифицирания шахматист, докато за начинаещия не винаги е толкова ясно, че тази позиция е теоретично реми и няма какво повече да се играе в нея. И тъй като все пак начинаещите се учат именно от партиите на по-напредналите от тях, не е лошо именно по-напредналите да изиграват своите партии докрай, т.е. докато ремито вече стане очевидно дори и за деца, които евентуално наблюдават тази партия или я разиграват на компютъра.

Освен поставянето на долен праг за изиграни брой ходове, разполагаме и с други, не толкова формални, а все пак поне отчасти "съдържателни" начини да се осигури поне известна зрелищност на партиите: може например да се постави условие реми да се подписва само след като има взети общо поне 5 фигури и поне 3 пешки, а също и само след като поне 4 пъти е бил обявяван шах... (защото взимането на противникови фигури, както и жертването на свои, а също и обявяването на шах поне отчасти може да създаде впечатление, че единият или и двамата противници се борят за победа)
Друга възможност е да се забрани предлагането и приемането на реми при положение, че на дъската все още има общо повече от, примерно, 14 фигури и пешки.

Възможен е обаче и един съвсем друг, по-"либерален" подход - ремитата не да се забраняват напълно, а да се регулират по-гъвкаво, като оставим известна свобода на действие и на самия състезател. Един такъв начин е да се постави лимит на броя на ремитата, които всеки един играч има право да прави в рамките на даден турнир. Например в 7-кръгов турнир имаш право на не повече от 2 ремита, а в 9 кръгов - на не повече от 3 ремита. Като тези 2 (или 3) ремита имаш право да си ги правиш както си пожелаеш - т.е. няма да има никакво ограничение (да са изиграни определен брой ходове или някакво друго условие). Така всеки ще си прави сметката кога и с кого да прави реми. Оттам нататък обаче, след като веднъж си си изчерпил лимита, всяко следващо твое реми ще носи половин точка само за твоя противник (ако той самият все още не си е изчерпал лимита), а за тебе ще носи все по-намаляващ актив: например при лимит от 2 ремита, третото ти реми вече ще ти дава не 0,5 т., а само 0,4 т. А ако допуснеш и още едно (четвърто) реми в този турнир, вече получаваш за него само 0,3 т. и т.н. (Т.е. "наказанието" за това, че си направил реми, е степенувано, докато при сега действащите правила, например на финалите за мъже и жени, които се провеждат в момента, виж:
http://www.chessmix.com/en/events/2930/regulations/
на практика и за първо нарушение наказанието е твърде строго:
Когато двамата състезатели се съгласят на реми без разрешение, се присъжда резултат 0:0.

)
Личният ми блог (в него публикувам информация и мнения по шахматни и други важни теми) е тук: http://sirkov.blogove.eu/
sirkov-L
Цар
 
Posts: 417
Joined: Mon Mar 10, 2008 2:03 pm

Re: За Софийското правило

Postby Kalin on Thu Mar 20, 2008 2:01 am

Според мен много от предложените правила са твърде строги, но това последното ми допадна :) Хубаво би било брой победи да е много по-определящ допълнителен показател...
Иначе съм съгласен с Николай, че уговорените резултатни партии са много по-сериозен проблем - ще имаме специална дискусия за това...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За Софийското правило

Postby gotino_mom4e13 on Mon Mar 31, 2008 11:23 am

Не трябва да го премахнат отвратително е
User avatar
gotino_mom4e13
Форумен сладур
 
Posts: 74
Joined: Mon Mar 03, 2008 2:53 am
Location: Bulgaria,Chesscity

Re: За Софийското правило

Postby Kalin on Mon Mar 31, 2008 4:04 pm

За неуверените никак не е хубаво...

Не се изказвайте така крайно :)
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: За Софийското правило

Postby Nikolay Yordanov on Tue Apr 08, 2008 2:07 am

http://www.chessbase.com/newsdetail.asp?newsid=4553

Мисля, че един добър превод би представлявал интерес.
Nikolay Yordanov
Офицер
 
Posts: 91
Joined: Mon Mar 10, 2008 8:45 pm

Next

Return to Официални дискусии за Българския шах

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests