Постоянно губя с Рибка 3

Fritz бие Крамник, с вие го мачкате у вас с помощта на Рибката? Елате да споделите как :)

by Advertising on Fri Jul 10, 2009 12:21 pm

Advertising
 

Постоянно губя с Рибка 3

Postby IRON on Fri Jul 10, 2009 12:21 pm

Здравейте на всички от известно време играя шах с компютърни програми зарибих се с теченение на времето , та играя с Рибка 3 32-бита чрез Фритц 11 незная дали има някви настройки и незная на какво Ело отговаря но постоянно ме бият :cry: Играл с/у доста различни програми Тигър , Рибка 2,2 , 2,3 ,3 64-бита , Hiacrs , само Рибка 2,2 победих 2 пъти и това е ..... сега незнам дали с/у мен като играят казват :roll: дали това са истинските програми но за момента това е положението срещите които играя са за няколко дни , не са блитц ! изчаквам програмата да премисли до към 15 ,16 ход и местя но.... все греда :? незнам има ли някакви настройки или може би компа ми е слаб но определено губя най-редовно компа ми е HP 4CPU 3.60 Ghz 2.00 RAM .
Незнам какъв да си взема , имам възможност за по добър компютър , ако може да ми дадете съвет ще съм благодарен :)
IRON
Кон
 
Posts: 34
Joined: Tue Jun 30, 2009 11:54 am

by Advertising on Sat Jul 11, 2009 8:24 am

Advertising
 

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby atakurt on Sat Jul 11, 2009 8:24 am

За колко лева?
Ако даваш 100, ще ти кажа една конфигурация; при 1000 - друга, а за 10 бона - трета.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

by Advertising on Sat Jul 11, 2009 9:17 am

Advertising
 

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby IRON on Sat Jul 11, 2009 9:17 am

2,3 хил.лева може и малко повече :roll:
IRON
Кон
 
Posts: 34
Joined: Tue Jun 30, 2009 11:54 am

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby Kalin on Sat Jul 11, 2009 11:20 am

Доколкото разбрах ти играеш кореспондентен шах само с програма срещу програма с участието на човек? В смисъл ти не си силен шахматист и само оставяш програмата да мисли и местиш по нея, а тези срещу теб вероятно анализират позицията заедно с нея, подсилвайки я с човешки елемент. Затова те бият сигурно.

Освен това имай предвид, че дебютната книга е много важна за представянето на програмата - ползваш ли някаква и каква?

Трябва да увеличиш колкото може количеството хеш памет на Рибка (може да имаш и 8 ГБ RAM, но ако в хеш ти е зададено 128 МБ, толкова ще се ползва).

Добре дошъл във форума :P
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby IRON on Sun Jul 12, 2009 8:34 am

Аз също играя шах ,но както каза не съм много добър :!: и за това не се впускам със анлизи за да не бъркам програмата ! (знам ли)
но от това което прочетох и съм чел останах с впечатление че на Рибка не и е нужна помощ :roll: ще си взема по силен компютър да пробвам да вида как ще е и ще споделя във форума ;)
IRON
Кон
 
Posts: 34
Joined: Tue Jun 30, 2009 11:54 am

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby Kalin on Sun Jul 12, 2009 11:37 am

Трябва да разиграваш варианти, а не само да оставяш програмата да мисли, защото така е много неефективно... :) Един играч, който разиграва вариантите, които компютъра показва, и ги проверява напред дали са правилни ще смачка такъв, който само оставя Рибка да смята без значение какъв му е енджина и компютъра - това ти го казвам с голяма сигурност :)

Във форума има много силни кореспондентни играчи, които се надявам да ти обяснят по-подробно...
За съжаление вече почти не се занимавам с шах, но ще запазя изключително хубави спомени от периода, в който се занимавах! Шахът помага във всички аспекти на живота и шахматистите са много приятни хора :)
В момента се занимавам с Интернет маркетинг и оптимизация на сайтове и предлагам хубава възможност за допълнителни доходи, която може да разгледате.
User avatar
Kalin
Цар
 
Posts: 2364
Joined: Sat Feb 23, 2008 7:56 pm
Location: Sofia, BG

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby HunteR on Tue Jul 21, 2009 3:53 am

Офф не говорете глупости.
Rybka 3 не и трябва помощ.
Тя да ти удари най-добрия ход, пък ти ако искаш си мисли после няколко месеца.

Не мога да си представя каква ще бъде Rybka 4 :O
Някакво ЕЛО 4000 :D
HunteR
Пешка
 
Posts: 14
Joined: Thu Jun 04, 2009 2:44 am

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby atakurt on Tue Jul 21, 2009 7:21 am

НИКОГА не споря, защото не е възможно да се убеди в спор българин.
Затова ВИНАГИ предлагам бас. В случая предлагам следния бас:
Ти играеш с "Рибка 3", а аз - с КОЯТО и да е програма (която ТИ ми посочиш, при това!!!) от най-добрите шест в света. Който спечели партия, печели по 100 евро, платими веднага кеш. Контролата за игра е някоя от стандартните на ФИДЕ , и то - по ТВОЙ избор! Пак ТИ решаваш дали ще играем блиц, рапид или класически шах!!!
Всеизвестно е, че "Рибка 3" е с класи над останалите програми. Ако "не ѝ трябва помощ", както твърдиш, то ще си отидеш от двубоя с купища пари. Особено - след толкова много аванти, които ти давам!!!
ВЪРВИШ ЛИ?
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby HunteR on Tue Jul 21, 2009 11:12 am

ОМГ :O

Хахахаха, не съм тръгнал да се хващам на бас. Не искам да си губиш парите.
Аз просто ти казвам факти.
Остави рибката да мисли максимално време, докато стигне до възможно най-добрия ход. Как тогава ще измислиш по-добър?

Аз лично играя в един сайт, няма да споменавам кой.
Играя им с Rybka 3 и съм направил около стотина игри, като нито една от тях не беше загуба.
Имам 1 равенство и всичко останало победи.
HunteR
Пешка
 
Posts: 14
Joined: Thu Jun 04, 2009 2:44 am

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby Nikola on Tue Jul 21, 2009 11:43 am

Печелиш винаги, защото си cheater (ползваш програмата тайно и в нарушение на правилата на сайта). Я се хвани да играеш кореспондентен шах, където ползването на програми е официално разрешено. Ще те отнесат както си поискат, ако се съветваш със софтуера "насляпо" и не ползваш собствения си ум и знания. Тогава ще установиш, че нито Rybka дори не играе перфектен шах.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby IRON on Tue Jul 21, 2009 1:19 pm

И на мен ми беше доста странно това да помагаш на Рибката , но явно има нещо такова , просто се чудя да речем един Каспаров как изгуби от тази програма (диип блу) след като сега била в пъти по слаба от Рибката :? и Друго нали все пак е програма би трябвало да пресметне всички възможни ходове :? абе и аз вече се обърках , явно ще продължавам да губя докато се науча да играя шах :)
IRON
Кон
 
Posts: 34
Joined: Tue Jun 30, 2009 11:54 am

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby Nikola on Tue Jul 21, 2009 2:22 pm

IRON wrote:И на мен ми беше доста странно това да помагаш на Рибката , но явно има нещо такова , просто се чудя да речем един Каспаров как изгуби от тази програма (диип блу) след като сега била в пъти по слаба от Рибката :? и Друго нали все пак е програма би трябвало да пресметне всички възможни ходове :? абе и аз вече се обърках , явно ще продължавам да губя докато се науча да играя шах :)


Никоя програма не може и не пресмята "всички възможни ходове", както си го представяш. Това е практически невъзможно. Задачата се решава с различни алгоритми за търсене и оценка, в чието приложение точно се отличава силата им на игра. Изобщо, ако искаш да си отговориш на въпросите, захвани се да четеш по-сериозно какви са принципите на работа на шахматните програми. Явно си заблуден от много митове.

Програмата Deep Blue всъщност е суперкомпютър, създаден специално за конкретен мач срещу Каспаров. Виж например в Wikipedia повече за него. Това, че Каспаров е загубил една партия повече в този мач, не означава, че компютърът е бил кой знае колко по-силен от него. Това е машина все пак, а не човек. Силата на игра на човека е вариативна и е нормално да не дава постоянно 100% от потенциала си. Мачът беше исторически с това, че е първата регистрирана официална победа срещу световен шампион, която легитимира машината като достоен съперник на човека, а не с това, че е създадена непобедима компютърна програма (такава няма).

Иначе, да, с компютър или без, ако искаш да играеш наистина силно шах, трябва да се захванеш да го учиш както трябва. Докато местиш ходове, които не разбираш, ще ядеш бой и ще се чудиш откъде ти е дошло. Освен това, не разбирам какво удоволствие може да изпитва човек, когато прави неща, които не разбира.
Last edited by Nikola on Tue Jul 21, 2009 2:31 pm, edited 1 time in total.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby atakurt on Tue Jul 21, 2009 2:31 pm

IRON,
Като дългогодишен програмист и неслаб шахматист, ще си позволя да ти отговоря така:
1. "Трабант"-ът е по-бавен от "Ферари"-то, но е по-бърз от Карл Луис.
2. Няма програма, която да пресметне докрай всички възможни ходове. Това би убило шаха. Схематично разказано, "Рибка 3", както и всяка друга програма, има следния основен алгоритъм:
А) Изчислява всички възможни ходове от дадена позиция с дължина на разчета определено число N "полуходове", което е отнапред зададено от човека зад компа;
Б) Оценява възникващите позиции по скала, зададена от човека зад компа;
В) Подрежда по низходящ ред тези оценки, както и пораждащите ги серии от полуходове;
Г) Прави преизчисление по гореописания начин за N+1 "полухода" и т. н.
Разбира се, има и още доста други неща, но това е основният алгоритъм. Оттук следва, че може оценката на една позиция коренно да се преобърне след изиграване на един неочакван "полуход". Но един силен играч, в комбинация с добра машина, може да отхвърли явно слабите ходове и да насочи "мисълта" на компа само към по-неясните ходове. Така ще спести машинно време, а, все пак, анализът на дадена позиция от всеки комп е ограничен в определен времеви интервал.
Ако има нещо неясно, питай.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby atakurt on Tue Jul 21, 2009 2:33 pm

П. П.
Докато писах горния пост, Никола ме е изпреварил с мнение. Подкрепям го, и аз смятам като него.
Президент на ШК "Спартак" - Пловдив - viewtopic.php?f=41&t=921 . Гений и единствен официален представител на опозицията в българския шахмат! Родният шахмат не се ръководи правилно и затова върви надолу вече девета поредна година. РАЗРЕШАВАМ ВИ ДА ГОВОРИТЕ ЗА МЕН ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАТЕ, ДОКАТО АЗ МОГА ДА ПРАВЯ ВСИЧКО, КОЕТО ИСКАМ!
User avatar
atakurt
Цар
 
Posts: 914
Joined: Tue Mar 18, 2008 12:43 pm
Location: София

Re: Постоянно губя с Рибка 3

Postby Nikola on Tue Jul 21, 2009 2:43 pm

Бих допълнил Наско, че компютърните програми разиграват дебютите с помощта на бази, създадени от човека. За ендшпилите важи същото. Иначе може да се окажат "гола вода" в тривиални позиции, в които дори малко дете знае как да направи реми или печалба.
Шахматни опити - http://chess.logos-bg.net
В дебюта играй като по книга, в мителшпила - като магьосник, в ендшпила - като машина, Рудолф Шпилман
Видиш ли добър ход, огледай се за по-добър, Емануел Ласкер
User avatar
Nikola
Цар
 
Posts: 495
Joined: Thu Mar 06, 2008 10:56 pm

Next

Return to Engines - сравнения, мачове и турнири с компютри

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests